Finanční správa rozesílá celkem 2,8 milionu obálek. Ty poslední by do schránek měly dorazit nejpozději 25. května. Lhůta pro zaplacení této daně pak končí 31. května. „Nejpohodlnějším způsobem, jak daň zaplatit, je prostřednictvím internetového bankovnictví. Složenka obsahuje i QR kód, po jehož načtení se vyplní potřebné údaje,“ uvedl zástupce generálního ředitele Finanční správy Jan Ronovský.

Bytová družstva musí zvládnout řadu změn.
Hledá se předseda. Vlastníci bytů se musejí digitalizovat

Samozřejmě lze daň zaplatit i jiným způsobem. Složenka tak nepřijde těm majitelům nemovitostí, kteří mají datovou schránku či se k získání údajů pro zaplacení dávky přihlásili e-mailem nebo těm, kteří platí daň prostřednictvím SIPO. V tomto případě ovšem platí podmínka, že se na finančním úřadě k této službě přihlásili do 31. ledna letošního roku. Složenka také nepřijde lidem, kteří mají daň do 30 korun.

Naopak některým majitelům může přijít v jedné obálce i více složenek. Jedná se o ty, kteří mají svoje nemovitosti ve více krajích nebo platí daň vyšší než pět tisíc korun.

Kde je vyšší taxa

Výši daně si stanovují obce na základě místního koeficientu. K jeho úpravě přistoupilo pro tento rok pět obcí. Vyšší taxu tak budou platit majitelé v Rakovníku, Plzni nebo v Olomouci. Tam dokonce uvažovali, že by platbu ztrojnásobili. Místní zastupitelé nakonec odsouhlasili dvojnásobnou výši daně. „Na dvojnásobek už v minulosti přešla řada mnohem menších měst než je Olomouc,“ argumentoval loni před hlasováním zastupitelstva ekonomický náměstek primátora Otakar Bačák. Majitelé bytů o rozloze 75 metrů čtverečních tak v Olomouci zaplatí místo dřívějších 644 korun už 1288 korun.

Veselejší ale mohou být majitelé nemovitostí v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. Místní radnice totiž daň naopak snížila. Města totiž využila toho, že není nutné mít stejný koeficient v celém katastru obce a začala rozlišovat mezi jednotlivými místními částmi.

Tankování pohonných hmot, čerpací stanice - ilustrační foto.
Reakce na rekordní ceny. Spotřební daň z benzinu se sníží o 1,50 koruny na litr

Je tedy patrné, že obce ke zvyšování daně z nemovitosti příliš nepřistupují, což potvrdila i výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková. „Nechtějí zatěžovat své občany, ale raději by tuto daň zvyšovaly výrobním podnikům a skladovým areálům,“ vysvětlila.

Jediným příjemcem daně z nemovitostí jsou obce. Finanční úřady tak loni pro ně vybraly 11,84 miliardy korun. To je asi o čtvrt miliardy korun víc než v předešlém roce.