Finanční úřady mají v posledních týdnech napilno. Mohou za to změny týkající se daně z nemovitosti, takže lidé se začali pídit po údajích, zda po změnách přiznávají daně správně. „Vládní konsolidační balíček přinesl od 1. ledna 2024 v oblasti daně z nemovitých věcí zvýšení sazeb daně pro všechny nemovité věci v průměru na 1,8násobek,“ uvedl mluvčí Generálního finančního ředitelství Lukáš Heřtus.

Řadě lidí od začátku letošního roku nově vzniká povinnost platit daně za pozemky nebo budovy, za které dosud nic neplatili, nebo platili jinou sazbu:

Řadě lidí od začátku letošního roku nově vzniká povinnost platit daně za pozemky nebo budovy, za které dosud nic neplatili nebo platili jinou sazbu. Deník připravil přehled nejdůležitějších změn
Daň z nemovitosti v roce 2024: Kdo musí nově platit, kdo má nárok na odpuštění

Většinu změn finanční úřady zpracují samy, ale stát nyní bude po lidech chtít, aby daně přiznávali podle toho, jak mají nemovitost zapsanou v katastru nemovitostí, ne podle toho, jak ji ve skutečnosti využívají. Cifršpióni předpokládají, že se tyto změny dotknou v České republice asi sta tisíce lidí, a ti tak budou muset do konce ledna podat daňové přiznání.

Jak zjistit údaje z katastru nemovitosti
Údaje z katastru nemovitostí lze zjistit na stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.

Informace, zda je garáž zapsaná v katastru nemovitostí, poradí na svých územních pracovištích finanční úřad. V každém kraji navíc zřídily konzultační telefonní linky. Nejjednodušší způsob je pak využít portál finanční správy Moje daně, kde lze vyplnit už předvyplněné přiznání s údaji finančního úřadu a katastru nemovitostí.

 Typickým příkladem jsou garáže. Řada lidí má nemovitost jako garáž nahlášenou v katastru nemovitostí, ale neparkuje v ní auto a stavbu používá třeba jako sklad pro zahradní nářadí, ovoce a podobně. Nemovitost proto dosud přiznávali podle toho, jak ji využívali, například jako příslušenství k obytnému domu.

To se ovšem od začátku roku mění. „Od 1. ledna 2024 dochází k novému navázání u budov garáží a domů sloužících k rodinné rekreaci na zápis v katastru nemovitostí. Skutečné využití tak u těchto budov nebude relevantní,“ vysvětlila mluvčí ministerstva financí Petra Vodstrčilová.

Majitelé takové stavby by si tedy měli v katastru nemovitostí ověřit, jak v něm mají stavbu zapsanou. Pokud jako garáž, musejí ji jako garáž i daňově přiznat, i když v ní mají třeba uskladněné ovoce a auto v ní už dlouhou dobu neparkují.

Majitelé nemovitostí si od letošního roku připlatí. Vládní konsolidační balíček přináší přes čtyřicet změn, které se týkají daně z nemovitosti:

Majitelé nemovitostí si od letošního roku připlatí. Vládní konsolidační balíček přináší přes čtyřicet změn, které se týkají daně z nemovitosti. Podrobnosti se dočtete v článku
Daň z nemovitosti od roku 2024: Majitelé si připlatí. Zvýší se o 80 procent

Důvod je prostý. Na garáž je vyšší daňová sazba než třeba právě na kůlnu, tedy „budovu tvořící příslušenství k obytnému domu“. Zatímco u této stavby je daňová sazba 3,50 koruny za metr čtvereční, u garáže je sazba už 14,50 koruny.

Jak uvedla Vodstrčilová, podobné je to u budov, které slouží k rodinné rekreaci. Zatímco pro obytný dům platí nově sazba 3,50 koruny za metr čtvereční, budovy sloužící k rodinné rekreaci jsou daněny jedenácti korunami.

I v případě těchto nemovitostí by si tedy lidé měli v katastru zjistit, jak je v něm budova skutečně zapsána.

Novela zákona o dani z nemovitých věcí přinesla více než čtyřicet změn. Šéfka finanční správy Simona Hornochová proto uvedla, že její úřad výrazně posílil informační servis. „Celý leden budou v úředních hodinách k dispozici konzultační telefonní linky ve všech krajích, kde občanům poradí naši specialisté. Ti navíc ve druhé polovině ledna vyjedou zejména do obcí, ve kterých bylo uzavřeno pracoviště finančního úřadu, a pomohou přímo na místě občanům nejen vyplnit daňové přiznání, ale rovnou jej i odevzdat,“ dodala.