A povinnost podat přiznání padá nejenom na ty, kteří nějakou nemovitost loni nabyli. Hlásit změnu by finančnímu úřadu (tomu, v jehož katastru je daná nemovitost) měli i ti poplatníci, kteří nemovitou věc darovali, prodali nebo jinak pozbyli. Pokud jim zbyla jen část nějaké nemovitosti, podají dílčí přiznání.

Strojvedoucí vlaku.
Česku chybí strojvůdci. Ministerstvo sníží nároky na zdravotní stav uchazečů

„Pokud by však poplatník pozbyl všechny nemovitosti v působnosti jednoho správce daně, je povinen podat správci daně pouze oznámení, a to také do lhůty pro podání přiznání, tedy do 31. ledna 2019,“ vysvětluje Jana Melicharová, daňová poradkyně Kodap.

InfografikaZdroj: Deník

Zbystřit musejí i lidé, kteří loni prováděli nějakou zásadnější rekonstrukci či úpravu.

„Povinnost podat daňové přiznání mají také poplatníci, kteří na v minulosti přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, pokud na základě těchto změn současně došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy ČR Tatjana Richterová.

Pozor, hrozí pokuty

V případě, že majitel na podání přiznání zapomene, finanční úřad mu vyměří pokutu. Do pěti pracovních dnů se ještě sankci vyhne, ale již o den déle znamená pokutu ve výši 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den, o který se přiznání opozdí. Minimální taxa je 500 korun, nejvyšší naopak 300 tisíc korun.

Kdo vlastní datovou schránku, musí daň povinně podat jejím prostřednictvím. Daň z nemovitostí se platí do konce května. Většina lidí dostane složenku. 

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.
Po dálnici do Krkonoš? Ano, ale jen z polské strany