Je to nejabsurdnější daňová výjimka, uvedla nedávno ke slevě na nepracující manželku ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. A právě tato sleva je nyní horkým kandidátem na zrušení. Národní ekonomická rada vlády (NERV) ji zařadila na seznam opatření, která by pomohla vylepšit státní rozpočet. Od jejího zrušení si slibuje miliardy korun.

Sleva na nepracující manželku či manžela funguje v českém daňovém systému od roku 2006. Na významu získala v roce 2008, kdy bylo zrušeno společné zdanění manželů. „Tehdy se sleva zvýšila ze 4,2 tisíce korun na 24 840 korun,“ přiblížila ekonomka z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu Klára Kalíšková.

Využívá ji 200 tisíc lidí

Slevu si na dani z příjmu fyzických osob odečítají poplatníci, jejichž manželka nebo manžel má tržní příjmy nižší než 68 tisíc korun ročně. Smyslem je finančně zvýhodnit lidi, kteří nemohou chodit do práce, jsou v domácnosti a pečují o své blízké či nemohoucí. V současné době ji využívá asi 200 tisíc lidí.

„Tato sleva odrazuje druhého člena domácnosti od účasti na trhu práce, zejména demotivuje matky od návratu na trh práce po rodičovské dovolené. Návratem na trh práce totiž druhý partner ztrácí právě tuto slevu,“ vysvětlil NERV, proč navrhl zrušení slevy.

K prorodinné politice lze podle něj využít jiné, lépe cílené nástroje. „K jiným nástrojům podpory jsme radili například větší podporu zkrácených úvazků a předškolních zařízení,“ upřesnil člen NERVu Mojmír Hampl, jehož skupina s návrhem na zrušení této výjimky přišla.

S tímto názorem v zásadě souhlasí i Kalíšková. „Musíme si říct, jaký je cíl této slevy. Asi ne udržet jednoho z členů domácnosti doma. Pokud o někoho pečuje, máme jiné nástroje,“ doplnila ekonomka, podle níž sleva není z ekonomického hlediska dobře nastavená.

Od zrušení slevy si NERV slibuje přínos do rozpočtu 4,7 miliardy korun. „Na rozdíl od jiných návrhů soudím, že tento měl celkem větší podporu mezi politiky, takže je možné, že bude přijat,“ míní Hampl.

Vláda chce letos a poté i v dalších letech ročně ušetřit 70 miliard korun. Na čem? Denik.cz vás s jednotlivými navrhovanými škrty i možným zvýšením některých daní seznamuje v rámci seriálu Vládní škrty.

Nesystémové opatření

Je možné, že tato sleva se ocitla i na seznamu asi deseti daňových výjimek, které by chtěl zrušit nebo zredukovat ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Jedná se o výjimky, které jsou ze své podstaty nesystémové a bez ohledu na svůj dopad na státní rozpočet komplikují a zatěžují daňový systém.

„Navržené daňové výjimky by v případě jejich zrušení mohly přinést do veřejných rozpočtů vyšší jednotky miliard korun ročně navíc. Konkrétní daňové výjimky navržené ke zrušení v tuto chvíli nebudeme z důvodu probíhajícího politického jednání blíže specifikovat,“ reagoval Stefan Fous z ministerstva financí.

Daňové zvýhodnění na děti v roce 2022:

| Video: Youtube

Doplnil však, že ministerstvo nebude navrhovat na zrušení takové výjimky, jako jsou základní sleva na poplatníka, daňové zvýhodnění na děti, osvobození důchodových dávek či dávek nemocenského pojištění. Ty mají podle Fouse důležitý sociální význam.

Redukce slevy nevyšla

Sleva na nepracující manželku byla na odstřel už dříve. V roce 2019 ji navrhla výrazně zredukovat tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Nárok na ni měli mít jen ti, kteří pečují o dítě, starší příbuzné či postižené. Slibovala si od toho, že stát by získal dvě miliardy korun ročně navíc, přičemž na slevu mělo ztratit nárok asi 76 tisíc lidí.

Tehdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ale označila nápad za neseriózní a ostře jej odmítla například také ODS. „Trestat manželský pár za to, že se jeden z manželů rozhodl pracovat a vydělávat víc, aby se druhý mohl starat o domácnost, je hloupost hodná jen představě progresivních levičáků, kteří uznávají jen své představy o modelu rodiny a rozdělení rolí v ní, kde musí být rovnost ve všem,“ glosoval tehdy Maláčové návrh poslanec Jan Skopeček (ODS).