I když jsme si o oproti loňsku polepšili, ekonomové, zvláště ti liberální, z tohoto zlepšení příliš nadšení nejsou. Spíše naopak. Poukazují na to, že daňová opatření současné vlády nemají s reformou nic společného a spíše jde o kosmetické změny.

„Kdyby to reforma byla, museli bychom se posunout alespoň o čtrnáct dní dopředu,“ uvedl Deníku Miroslav Ševčík z Liberálního institutu.Co se týče daňové zátěže, podstatně lépe než my, jsou na tom podle Ševčíka lidé na Slovensku. Tam totiž mohou slavit Den daňové svobody o měsíc dříve než v Česku.

Nejlépe je na tom Irsko a Švýcarsko

„Nejlépe je na tom Irsko a také Švýcarsko, které není v Evropské unii,“ poznamenal. Ekonomický analytik Aleš Michl si myslí, že stanovovat něco jako Den daňové svobody není na místě. „Záleží, co od státu chceme,“ dodává jedním dechem.

Podle něho, pokud budeme chtít mít sociální stát, musíme se smířit, že státu budeme odvádět více a tím pádem se Den daňové svobody opozdí. Naopak dříve bude, když se stát stane méně sociálním. „Nejdůležitější ale je, co vám stát za vybrané daně nabídne. V našem případě si myslím, že se s vybranými penězi hospodaří velice neefektivně,“ říká Aleš Michl.

Recepty

Oba oslovení ekonomové mají na zlepšení situace svůj vlastní recept. Dle slov Miroslava Ševčíka by vláda měla více naslouchat návrhům poslance za ODS Vlastimila Tlustého, který by chtěl rovnou daň či snížit základní sazbu DPH. Aleš Michl by peníze ze státního rozpočtu rozděloval podle výsledků.

Zjednodušeně řečeno, vyšší finanční podporu by například mohly dostat školy, jejichž absolventi se lépe uplatňují na trhu práce. Zároveň by zvýšil počet auditů tak, aby žádná vynaložená koruna nepřišla nazmar.