K 11. březnu bylo podle Finanční správy podáno už 649 690 daňových přiznání. Je to asi 23 procent celkového počtu, který úředníci tentokrát očekávají. Zhruba dvě třetiny podaných přiznání přišly elektronicky. Tedy buď datovou schránkou, nebo přes portál MOJE daně.

Deník pro čtenáře připravil speciál o daňovém přiznání. Najdete ho ZDE

Tato cesta je podle úředníků mnohem vhodnější než tradiční posílání v písemné formě. „Doporučovanou alternativou je samozřejmě elektronické podání daňového přiznání ať už datovou schránkou, nebo v uživatelsky přívětivém rozhraní portálu MOJE daně, který už aktivně využívá na 600 tisíc občanů,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová.

Hlavní je správný formát přílohy

Už druhým rokem musí letos povinně podat elektronicky daňové přiznání všechny OSVČ, jimž byla ze zákona zřízena datová schránka. Odesílat je musí ve formátu XML. Podle úředníků přitom živnostníci často chybují tím, že přiznání posílají datovou schránkou jako PDF. Lepší je podle nich využít právě MOJE daně, kde se formát poplést nedá.

Finanční správa doporučuje podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob elektronicky:

Finanční správa doporučuje podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob elektronicky, je to nejrychlejší a nejjednodušší. Předejde se frontám. Ilustrační snímek
Daňové přiznání přehledně: Kam poslat peníze a kde pomohou s podáním úředníci

Pokud ze správně spočítaného přiznání vyplyne, že máte přeplatek na dani, v případě posílání papírového formuláře nestačí jen uvést datum a přiznání podepsat. Musíte totiž vyplnit a podepsat také žádost o vrácení přeplatku, která je umístěna na konci formuláře. Bez toho byste na vrácení peněz čekali marně. Podpisy však nemusíte řešit u elektronického podání přes portál MOJE daně.

Pozor na podvodníky

Finanční správa varuje, že se neznalosti některých poplatníků snaží zneužít podvodníci. Volají lidem a přes hlasový automat jim oznamují, že mají údajný přeplatek na daních. Přes SMS zprávy pak posílají odkazy na podvodnou stránku, která se tváří jako portál MOJE daně.

Z tohoto falešného webu se potom snaží vylákat z lidí citlivé osobní informace či přístupové údaje k bankovnictví.

Deník přináší seriál, který může pomoci v orientaci v daňovém přiznání:

Daňové přiznání. Ilustrační snímek
Daňové přiznání 2024: Do kdy ho podat, jak ho odevzdat, na co nezapomenout

Úředníci proto zdůrazňují, že Finanční správa nikdy nevolá pomocí hlasového automatu ani nikdy neposílá v SMS odkazy na webové stránky. Nežádá ani citlivé osobní informace nebo přístupové údaje k bankovním účtům.

Kterých častých chyb by se měli poplatníci vyvarovat

  • OSVČ musí daňová přiznání podávat elektronicky, datovou schránkou ve formátu XML, anebo přes portál MOJE daně.
  • Při uplatňování slevy na vyživované dítě smí daňovou slevu uplatnit pouze jeden z rodičů.
  • Při uplatňování slevy za umístění dítěte do předškolního zařízení (takzvaného školkovného) lze uplatnit slevu nanejvýš do výše skutečně vynaložených nákladů. Ty bývají často nižší než maximální možná výše 17 300 korun. Tuto slevu lze stejně jako slevu na studenta letos uplatnit naposledy, od  letošního roku byly zrušeny.
  • Úroky z hypoték na bydlení lze započítat do nezdanitelné části základu daně jen v případě, že nemovitost vlastníte nebo ji používáte k trvalému bydlení, ne však k rekreaci nebo nájmu.
  • Pro zaslání přeplatku na dani je třeba kromě samotného daňového přiznání podepsat i žádost o vrácení přeplatku.
  • Pozor na podvodníky, kteří se snaží pod záminkou vrácení údajného přeplatku na daních z lidí telefonáty a přes SMS vylákat citlivé osobní údaje a přístupové údaje k bankovním účtům. Finanční správa nikdy nevolá pomocí hlasového automatu ani nikdy neposílá v SMS odkazy na webové stránky.