Vyjít vstříc zákazníkům se snaží drtivá většina prostějovských obchodníků.

„Každý rok vyměňujeme nevhodné vánoční dárky do devětadvacátého prosince,“ potvrdila vedoucí prodejny butiku se sportovním zbožím na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově Hana Dostálová.

„Zákazníci si u nás mohou vyměnit v podstatě cokoliv. Kabelku za boty, tričko za kalhoty nebo doplňky či toaletní vody. Pokud je ale výrobek vypraný či jinak znehodnocený, mají smůlu. Pak si i nevhodný dárek musejí ponechat,“ upozornila,“ Dostálová s tím, že zboží musí být ve stejné ceně nebo si zákazník při výměně za dražší věc doplatí.

Desítky nevhodných dárků vyměňuje každý rok i hypermarket Tesco v Prostějově. Ani letos tomu nebude jinak. Zákazníci mohou kromě cigaret, alkoholu, Cd a DVD přehrávačů vyměnit podstatě cokoliv. Pokud se jim zboží nebude hodit a nebude se jim líbit nic jiného, vrátíme jim v plné výši peníze. Podmínkou je, že věci musí být nepoškozené, v originálním balení a zákazník musí mít platnou účtenku,“ sdělila mluvčí hypermarketu Jana Matoušková s tím, že výměna dárků není nijak časově omezena. „Lidé mohou s dárky přijít klidně po dvou měsících,“ ujistila.

Někteří Prostějované sázejí na jistotu a svým blízkým raději nadělí peníze. „Už několikrát se mi stalo, že jsem svým blízkým koupil dárek, který se jim nelíbil nebo nehodil. Letos jsem se rozhodl, že dám každému peníze, aby si vybral podle svého,“ přiznal Petr Šíma z Prostějova.