"Počet požadavků, které u nás řešíme, vzrostl aktuálně o dvě třetiny oproti předvánočnímu období. A bude ještě kulminovat. Začínají se množit dotazy především na to, do kdy mají zákazníci objednat tak, aby zboží dorazilo do Vánoc," řekl ředitel zákaznického servisu Heureky Jan Kriegel.

Vánoční dárky. Ilustrační foto.
Jedenáct tisíc za Vánoce. Mezi Čechy vede kosmetika, oblečení nebo alkohol

Dopravci se letos opět potýkají s nedostatkem zaměstnanců a přitom prodeje se očekávají rekordní. Část objednávek z e-shopů se před Vánocemi proto vždy potýká se zpožděním. "Věřím, že balíky, které převezmeme do 17. prosince, budeme schopni doručit pod stromeček včas. U ostatních se pravděpodobnost dodání sníží na 90 procent," uvedl v listopadu generální ředitel společnosti PPL Petr Chvátal.

Česká pošta posílila

Česká pošta očekává zvýšení počtu doručovaných balíků ve své síti před Vánoci o 130 procent na 350 tisíc denně. V rámci předvánočních opatření pošta najala přes čtyři tisíce brigádníků, posílila vozový park o 500 dodávek nebo navýšila kapacitu třídících uzlů v Praze a Ostravě.

Vánoční trhy v Drážďanech.
Vánoční trhy za hranicemi. Kam se vydat po Evropě za sváteční atmosférou?

Vrchol předvánočních on-line nákupů nastane v týdnu od 10. prosince, ve kterém by celková utracená suma mohla atakovat pět miliard korun. Vyplynulo to z průzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere.

Dárky v e-shopech bude objednávat 86 procent českých uživatelů internetu. Letošní vánoční obrat e-shopů podle asociace stoupne na 44 miliard korun, českou e-commerce tak zřejmě čekají další rekordní Vánoce.

Ilustrační foto.
Vánoční cukroví opět dražší. Lidé si budou muset za suroviny připlatit