Lidé tam zatím kupují drobnosti, průměrná útrata je cca 270 korun, i tak ale odborníci hovoří o jasném trendu - e-shopy ze zemí mimo EU jsou lákadlo. V případě Číny jde hlavně o nízkou cenu. Tu však mohou vyšroubovat doprava, daně a clo.

„Cena, kterou člověk vidí na čínském e-shopu, není ta, kterou celkově zaplatí. Do 22 eur se žádné clo ani DPH neplatí, mezi 22 až 150 eury jen DPH, nad 150 eur už clo i DPH. Když zakoupené zboží stojí například 10 tisíc korun a doprava 200 korun, reálně budete platit cca 13 tisíc a poplatek poště za celní řízení. Je pak na zákazníkovi, jaký rozdíl oproti ceně na českém či evropském e-shopu ještě považuje za výhodu,“ říká Jan Jeřábek, ředitel retailového bankovnictví Banky CREDITAS.

Ilustrační foto
Vánoční dárky z e-shopu. Dejte si pozor na termíny dodání i obchodní podmínky

Bojíme se platit

V případě zahraničních nákupů se Češi obávají placení kartou v takovém případě Jeřábek doporučuje platbu tzv. virtuální kartou (viz grafika). Důležité však je sledovat i to, aby vaše banka nabízela dobrý kurz. „Např. u amerického dolaru nejsou rozdíly až tak velké (cca dvě procenta), ale u čínského jüanu či indické rupie už je rozdíl značný více než čtyři procenta,“ říká Jeřábek.

E-shopyZdroj: Redakce

Další možností pro bojácné zákazníky je i využití tzv. platebních bran. Ty mají dohodu s obchodníky i bankami a provádějí převod peněz. Výhodou je bezpečnost - pokud se e-shopu ztratí databáze zákazníků, zloděj se k nim nedostane. „Jestliže obchod využívá služeb seriózní platební brány, má zákazník jistotu, že čísla jeho platební karty nikdo nezneužije. Nezná je totiž ani samotný obchodník. Navíc platební brána, která má statut Platební instituce, je pod přímým dohledem ČNB,“ říká Jakub Ouhrabka, výkonný ředitel platební brány ComGate.

Ilustrační foto.
Kolečka a kosočtverce. Pumpy mění označení nafty

Zboží ze zahraničních e-shopů u nás prochází přes speciální Celní úřad v Praze- Ruzyni. Zatímco před pěti lety tu proclili 1,5 milionu zásilek, loni to bylo 10,7 milionu (zásilky v hodnotě nad 22 euro). Pokud mají celníci pochybnosti o deklarované hodnotě, požadují dodatečný důkaz o ceně skutečně placené. „Ta se dá ověřit dle nabídky prodejce, u kterého si příjemce zásilky zboží objednal,“ říká mluvčí ruzyňské celnice Šárka Miškovská.

Clo si můžete orientačně spočítat na webu. Dejte však pozor na druh zboží, včetně materiálu. Třeba vrtulník z plastu má sazbu cla 4,7 procenta, ale pokud bude vyroben z duralu či hliníku, sazba je nula.

Brno 21.10.2017 - volební štáb hnutí ANO v brněnském hotelu Voroněž.
Volební weby byly v sobotu nedostupné kvůli masivnímu útoku