Pozměňovací návrh lidoveckého poslance Marka Výborného by totiž podle jeho výpočtů znamenal, že by učitelé nedostali slibovaných 130 procent průměrné mzdy v České republice, ale pouhých 113,5 procenta. 

Otázka pro tento týden: Zaslouží si všichni pedagogičtí pracovníci 130 procent průměrné mzdy ve státě? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Navíc zaručený příjem by se týkal jen kantorů, nikoliv všech pedagogických pracovníků, jak bylo původně napsáno v programovém vládním prohlášení. Školní psychologové nebo sociální pedagogové by přišli zkrátka.

Český premiér Petr Fiala.
Poštu minulá vláda neřešila. S Babišem se sejdu, řekl premiér Petr Fiala

Po teroristickém útoku na newyorská dvojčata se všichni sháněli po arabistech, ale těch byl naprostý nedostatek. Vždyť se předtím zdálo, že tento obor je okrajový a nedůležitý. Totéž se tradovalo o sinologii a do loňského března třeba o ukrajinistech.

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

Obrovská poptávka je i po absolventech psychologie, ale na platech přednášejících to znát není. A dokonce i profesoři práv si stěžují, že na jejich fakultách nechce za mizerný peníz skoro nikdo učit. Jako advokáti či soudci si totiž vydělají násobně víc.

Jak to bude vláda řešit? Petr Fiala odpoví ve čtvrteční debatě Deníku od 12:30.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.