Degustační soutěže České pivo se mohou zúčastnit tuzemské pivovary produkující roční výstav nad pět tisíc hektolitrů. V zájmu co největší objektivity je hodnocení dvoukolové a jednotlivá kola od sebe dělí několik měsíců. Vzorky přihlášených piv jsou odebírány přímo v pivovarech zástupci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. 

Hodnotí se v pěti soutěžních kategoriích: světlý ležák, 11% světlý ležák, světlé výčepní pivo, tmavé pivo a nealkoholické pivo. Porota tvořená z pivovarníků, pedagogů a odborníků z Chmelařského institutu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce hodnotí především senzorické vlastnosti piva, konkrétně vzhled, barvu, chuť, vůni a texturu.

„Pokud pivo obstojí ve velké konkurenci této prestižní české soutěže, mohou si být konzumenti jistí, že má skutečně tu nejvyšší kvalitu,“ uvedla výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. „Dnes je sice naše pozornost upřena především na vítěze soutěže České pivo, pochvala a poděkování ale patří všem, kdo vaří české pivo s láskou a úctou k tradici, kterou představuje. To je také hlavním poselstvím Dnů českého piva, které letos už posedmé probíhají v tisících dobrých hospod po celé naší zemi," dodala. 

Nejlepší světlý ležák vaří v Přerově

V prestižní kategorii světlých ležáků se na prvním místě umístil dvanáctistupňový Zubr Gradus, který Pivovar Zubr představil v roce 2017. Druhé místo patří Pivovaru Holba a jejich světlému ležáku jantarové barvy s hustou pěnou Holba Premium. Třetí příčku obsadil Březňák Ležák staré školy z Pivovaru Velké Březno ze skupiny Heineken Česká republika.

Velkopopovický Kozel 11° je letos vítězem kategorie jedenáctistupňových piv, oproti loňsku si tak polepšil o dvě příčky. V závěsu za ním skončil Primátor 11° ležák, pivo s výraznou doznívající hořkostí z náchodského pivovaru Primátor. Na třetím místě skončil loňský vítěz Zubr Grand z Pivovaru Zubr.

Nealkoholickým pivům vládne Birell 

Kategorii světlé výčepní pivo ovládla piva z Pivovaru Zubr, která obsadila první dvě místa, třetí příčka patří pivu Litovel Classic. Nejlepším letošním tmavým pivem je stejně jako loni Černovar Černé z Tradičního pivovaru Rakovník. O druhou příčku se podělil Velkopopovický Kozel Černý a Bernard Černý ležák 12° z Rodinného pivovaru Bernard. Třetí místo patří pivu Litovel Premium Dark.

Nealkoholickým pivům vládne Birell z produkce Plzeňského Prazdroje, následovaný pivem Zlatopramen Nealko z Pivovaru Starobrno. Třetí příčka patří pivu Birell Bez lepku.

Výsledky degustační soutěže České pivo 2019
světlý ležák: Zubr Gradus, Pivovar Zubr 
11% světlý ležák: Velkopopovický Kozel 11°, Pivovar Velké Popovice
světlé výčepní pivo: Zubr Gold, Pivovar Zubr 
tmavé pivo: Černovar černé, Tradiční pivovar v Rakovníku
nealkoholické pivo: Birell, Plzeňský Prazdroj