Jaký bude mít rozdělení firmy vliv na zaměstnanost v podniku, se zatím oficiálně neví, odboráři se však obávají velkého propouštění. „Spousta lidí bude ve firmě nadbytečná a místo se pro ně bude hledat velmi složitě,“ tvrdí šéf podnikových odborů Jiří Jaškovský.

Dodal, že z velkých plánů, které údajně měli majitelé s firmou letos na jaře, sešlo a přišlo zklamání. „Akcionáři slibovali, že chtějí vybudovat z ŽDB moderní evropskou firmu. Moderní evropská firma nevzniká, naopak se podnik začal tříštit,“ řekl Jaškovský.

Uvedl, že vzniknou tři nové akciové společnosti, Viadrus, Drátovenství a Energetika, které budou do budoucna fungovat samostatně. „Nikdo dnes není schopen říct, v jaké podobě a zda vůbec značka ŽDB přežije do budoucna,“ řekl odborář.

Vedení podniku situaci odmítlo komentovat. Poradkyně představenstva Petra Říhová pouze sdělila, že se médiím nebude vyjadřovat.

Odejdou stovky lidí

Záměr rozčlenit ostatní závody na samostatné subjekty ale odboráře vyvedl z míry. „Nám to trošku nedává logiku z toho důvodu, že letošní hospodářský výsledek je slušný, nejsme v nějakých obrovských problémech. Ale je to rozhodnutí akcionářů a musíme to akceptovat,“ řekl Jaškovský.

Odborům také vadí, že z organizačních důvodů dostalo v posledních týdnech výpovědi asi 160 zaměstnanců. Ty se týkají například všech asi 80 zaměstnanců závodu Bostroj, který vznikl letos, a bez práce budou také zaměstnanci válcovny, která 21. listopadu ukončí výrobu.

„O rozhodnutí zavřít válcovnu nás akcionáři informovali začátkem minulého měsíce. Pracovalo tam zhruba 160 lidí, ale byla představa, že až dvě třetiny z nich najdou zaměstnání v ŽDB. Teď to už tak nevypadá,“ řekl Jaškovský.

Někteří zaměstnanci ještě budou ve válcovně do konce ledna pracovat a například demontují stroje, tak aby zůstala jen prázdná hala.

Stávková pohotovost

Stávková pohotovost by v bohumínských železárnách mohla teoreticky skončit příští týden. To by měly na zaměstnanecké účty dorazit mzdové doplatky, které se zaměstnavatel minulý týden zavázal doplatit, aby tak dostál závazkům z kolektivní smlouvy. Neplnění kolektivní smlouvy ze strany zaměstnavatele byl vlastně důvod stávkové pohotovosti, která byla v podniku vyhlášena koncem října.

„Dozvěděli jsme se, že ředitelé závodů mají k 10. listopadu dát účtárnám příkaz k dorovnání všech dlužných částek za tři kvartály letošního roku. Věříme, že všechny dlužné peníze zaměstnanci dostanou tak, jak mají,“ řekl Jaškovský.

Odboráři v příštích dnech svolají mimořádnou konferenci, která rozhodne o dalším uspořádání odborů po rozdělení firmy, i o tom, zda bude stávková pohotovost ve firmě pokračovat. „Měl by přijet i předseda našeho odborového svazu, takže hledáme vhodný termín,“ dodal Jaškovský.

Kdy vedení firmy seznámí zaměstnance s dalšími kroky v restrukturalizaci? „O žádné plánované schůzce nevím. Vedení nám bude doručovat rozhodnutí a seznámí nás s ním. Žádné jednání,“ uvedl odborář.

Tomáš Januszek + ČTK