V Česku tak den daňové svobody nastane přesně o den později, než na kdy vychází průměru zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a pomoc), informoval dnes Liberální institut. Den daňové svobody se tak poprvé od roku 2000, kdy jej Liberální institut začal počítat, přehoupnul z června již na květen.

„Je skvělé, že se po mnoha letech den daňové svobody podívá do května. Důvody však nelze hledat u vlády, ta na svoje výdaje bude chtít opět více peněz daňových poplatníků, než vloni. Vládní výdaje rostou, ale naštěstí ještě rychleji roste produkce," komentuje letošní termín ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal.

Vůbec nejdříve den daňové svobody letos mohli oslavit v Irsku (již 20. dubna) nebo Jižní Koreji (o šest dní později). Naopak nejdéle si na něj počkají ve Francii (do 25. července) a ve Finsku (28. července).

Podle Stroukala je nynější hospodářský růst z velké části způsoben uměle navyšovanou poptávkou díky levným úvěrům. "Nízké úrokové sazby a rekordní množství hypoték zvyšují množství peněz v oběhu a s ním i poptávku nejen po nových domech a bytech, ale zprostředkovaně i po všem, čeho bohatnoucí lidé chtějí více," vysvětlil Stroukal. Většina takového růstu však přichází na dluh a v budoucnosti se při otřesech může den daňové svobody snadno dostat zpět do půlky června, kde byl při poslední finanční krizi.

„Mnohem raději bychom viděli posun dne daňové svobody směrem k začátku roku přirozenou cestou, tedy technologickým pokrokem, mezinárodním obchodem, vyšší produktivitou a zejména nižšími vládními výdaji," dodal Stroukal.