V hodnocení Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ) získal nejvyšší „rating A“ a umístil se tak například i před servery iDNES, Novinky.cz či Lidovky.cz. Do skupiny šesti nejlépe hodnocených médií patřily vedle Deníku i weby Aktuálně.cz, iRozhlas.cz, E15.cz a dále Deník N a Deník Referendum. Ze třinácti kritérií obdržel Deník.cz nejvyšší hodnocení u jedenácti z nich.

„Důvěryhodnost serveru, který přináší kromě publicistiky a komentářů také zpravodajství, lze posuzovat z různých úhlů pohledu,“ popisuje způsob hodnocení na webu výkonný ředitel Fondu Josef Šlerka. „My jsme se zaměřili na tři charakteristiky, které považujeme za principiální. Jsou jimi transparentnost média, poctivé nakládání se zdroji a profesionální práce se sdělením,“ dodává Šlerka.

Klíčové kritérium

Roman Gallo, ředitel redakcí Deníku, vyjádřil nad výsledkem studie potěšení. „Důvěryhodnost je jedno z klíčových kritérií, na kterých chce Deník stát. Proto je skvělé, že jsme se v tomto hodnocení umístili mezi nejlepšími.  Obzvláště v dnešní době, kdy se na nás falešné, nepřesné, manipulativní informace valí z každého možného směru a kanálu, si tohoto výsledku moc ceníme,” uvedl Gallo, který zároveň připomněl, že Deník mimo jiné pravidelně „odhaluje“ a vysvětluje lživé zprávy v projektu Deník proti Fake news. Ten na Deníku.cz patří tradičně mezi nejčtenější.

Hodnocení 28 webových zpravodajských periodik probíhalo mezi zářím a lednem 2018, kdy byly náhodně vybrány hodnotící dny. „V těchto dnech pak byly z jednotlivých serverů vybrány články z rubrik zpráv z domova a ze zahraniční, které byly publikovány nejblíže následujícím hodinám: 7:00, 10:00, 13:00, 16:00 a 19:00,“ uvádí se na webu NFNZ.

Hodnotila se například dostupnost informací o redakci, vlastnících a provozovatelích jednotlivých webů, to, zda jsou jasně označení výchozí zdroje, zda jsou texty ověřeny na více místech, jestli není uměle navyšována důležitost zpráv, jestli články nezneužívají stereotypy, zda se servery vyhýbají zavádějícím titulkům a jestli jsou jasně oddělené komentáře od zpravodajských textů. „Záměrné zkreslení obsahu (respektive jeho nevhodná interpretace) do novinářské práce nepatří, ať již jde o nepodložená zobecňující tvrzení, stereotypizaci, nevhodné či zavádějící fotografie či hodnotící komentování ve zprávě,“ doplnil Šlerka.