Čínská firma dnes oznámila, že koupí značku, obchodní aktivity a údaje Uberu v Číně. Uber bude v Číně nadále fungovat nezávisle. Společnost Uber Technologies získá ve sloučené firmě podíl 5,89 %, zakladatel Uberu Travis Kalanick bude členem představenstva čínské firmy.

Sloučený podnik bude mít tržní hodnotu asi 35 miliard dolarů (847,2 miliardy Kč)

Zhruba 28 miliard dolarů představuje tržní hodnota Didi, asi sedm miliard USD činí hodnota čínské součásti Uberu.

"Jako podnikatel jsem se naučil, že být úspěšný spočívá v tom, že člověk naslouchá tomu, co říká hlava, a zároveň následuje své srdce," napsal šéf Uberu Kalanick na svém blogu. Text sdělení ještě před oficiálním oznámením transakce získala agentura Bloomberg. "Nepochybuji, že Uber China a Didi Chuxing budou společně silnější," dodal Kalanick.

Uber sídlící v San Francisku funguje ve více než 380 městech 66 zemí světa včetně Prahy

Aplikace umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na zadané místo. Aplikace slouží zároveň jako taxametr a platební nástroj.

Zpráva o transakci přichází krátce poté, co Čína minulý týden oficiálně povolila na celostátní úrovni moderní aplikace pro sdílenou jízdu, které slouží jako alternativa k tradičním poskytovatelům taxislužeb. Uber tak poprvé získá možnost legálně podnikat na celém čínském trhu, kde ho cenová válka s tamní jedničkou Didi přicházela na více než miliardu dolarů (přes 24 miliard Kč) ročně, uvedla agentura Reuters.

Uber je tak další zahraniční technologickou značku, která neobstála v ostré konkurenci na čínském trhu. Podobný osud stihl také americké podniky Yahoo či eBay, které své čínské aktivity ukončily, nebo je předaly čínským partnerům.