Zatčení Joerga Kernera souvisí s probíhajícím vyšetřováním, které se týká aféry s emisními manipulacemi v koncernu Volkswagen, informovala agentura Reuters. 

„Kerner byl jedním ze tří stávajících nebo bývalých zaměstnanců společnosti Porsche, na které se prokurátoři během prohlídek kanceláří Porsche a její sesterské značky Audi na začátku tohoto týdne zaměřili,“ uvedl pro agenturu Reuters mluvčí státního zastupitelství ve Stuttgartu.

Německému listu Bild am Sonntag se však podařilo získat interní sdělení společnosti určené zaměstnancům. „Ti tři byli podezřelí z toho, že věděli o manipulacích s motory Audi,“ řekl zaměstnancům generální ředitel Porsche Oliver Blume. Ten následně listu potvrdil, že policie manažera skutečně zatkla. Ředitel však vinu odmítá.

"Všechna tato obvinění odmítáme a uděláme vše pro to, abychom tuto záležitost vyřešili," uvedl Blume pro Bild am Sonntag.

Německá prokuratura tento týden v souvislosti s emisním skandálem Volkswagenu učinila razii v kancelářích Porsche a dalšího člena koncernu Volkswagen, automobilky Audi. Ta dodává Porsche třílitrové naftové motory V6.

Razie představuje další pokračování emisního skandálu ve skupině Volkswagen. Aféra, která nese označení Diseselgate vypukla v září 2015, když americká Agentura pro životní prostředí obvinila koncern Volkswagen, že jeho dieselové motory obcházejí měření emisí. Ten následně přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí.

Na zkušebním stanovišti se automobily řídily tak, jak byly předepsány, na silnici však vydávaly mnohem toxičtější oxid dusnatý, než bylo dovoleno. To umožnilo automobilům projít emisními limity v USA. Aféra se týká také asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.