V sousedním Německu, kde nyní prodej nových i ojetých dieselových aut v důsledku falšovacího softwaru řídicích jednotek prudce klesl, se očekává postupný konec tohoto druhu pohonu. A to i přes naléhání kancléřky Angely Merkelové, aby lidé vzali dieselové motory na milost.

Švýcarsko teď zasazuje zákazem velkoobjemových luxusních SUV Cayenne naftovému pohonu další ránu. Nové vozy nebude možné přihlašovat a ta auta, která už po švýcarských silnicích jezdí, půjdou na novou prohlídku. Úřad FEDRO uvedl, že cílem je zvýšená ochrana životního prostředí.

Minulý měsíc oznámil německý spolkový ministr dopravy, že softwarové úpravy byly odhaleny u dieselových verzí Porsche Cayenne a Porsche Macan (levnější a menší varianta SUV Cayenne).

Celkem 22 tisíc těchto SUV by mělo jí na kontrolu softwaru, který umožňuje v normálním provozu, aby naftový motor vypouštěl do ovzduší až 40krát vyšší množství oxidu dusíku než povolují normy. Software byl nastavený tak, aby povolené množství škodlivin motor produkoval pouze při technické kontrole.