Zaručený podpis patří mezi nejvyšší formy „digitálního ztotožnění člověka“ a lidé je mohou použít ke komunikaci s firmami a především úřady a státními institucemi. To vše bez nutnosti si zakládat datovou schránku.

Obrovský zájem

O službu je přitom velký zájem už nyní. První české banky spustily bankovní identitu v prvním čtvrtletí minulého roku, dosud si ji zřídilo přes pět milionů klientů internetového bankovnictví a v plné verzi ji využívá pětice bank. „Alespoň jednou ji ke komunikaci se státem a firmami využilo přes 600 tisíc osob, toto číslo stále roste,“ prohlásila Goulliová.

Lidé podle ní zejména oceňují, že nemusí chodit na úřady a další instituce a vše potřebné si zařídí na dálku, on-line a hlavně v době, kdy se jim to hodí. „Naší ambicí je, aby každý klient internetového bankovnictví v komunikaci se státem a firmami aktivně využíval,“ podotkla Goulliová.

Ilustrační foto.
Doklady nahradí telefon. Místo občanky lidé ukáží jen QR kód, plánuje nová vláda

Klienti oceňují, že si při použití bankovní identity nemusí vytvářet nová přístupová hesla. Bankovní identita proto láká i další peněžní ústavy, jež se k ní dosud nepřipojily. Příkladem je Banka Creditas, která na její přípravě nyní pracuje. „Předpokládáme spuštění služby bankovní identita v první polovině tohoto roku,“ uvedla mluvčí Creditas Lucie Brunclíková.

V prvním čtvrtletí se spuštěním bankovní identity počítá také například UniCredit Bank. „Přesné datum ale ještě nemáme, protože musíme splnit různé požadavky a certifikace,“ řekl mluvčí banky Petr Plocek.

Bankovní identita

Tvůrci bankovní identity tvrdí, že je již nyní nejčastěji využívaným prostředkem pro komunikaci se státní správou. Věří také, že rostoucí počet uživatelů přiláká k jejímu využití další poskytovatele služeb. „Jsou to spojené nádoby: vyšší počet uživatelů bude vytvářet tlak na zapojení dalších subjektů, jak na straně státu, tak v soukromé sféře,“ tvrdí Goulliová.

Vláda připraví návrh důchodové reformy, který se bude skládat ze dvou hlavních složek a třetí, dobrovolné.
PŘEHLEDNĚ: Co slíbila vláda. Nižší daně pro rodiny a penze podle počtu dětí

Že se o rozšíření digitálních služeb do životů běžných Čechů starají právě banky, není překvapením. Lidé totiž důvěřují, že jsou u nich jejich data v bezpečí. Potvrdil to průzkum, který před měsícem pro Českou bankovní asociaci (ČBA) uskutečnila výzkumná agentura Ipsos. Podle průzkumu bankám v tomto směru důvěřuje 72 procent lidí, zatímco státním institucím jen 31 procent a svým zaměstnavatelům jen necelá čtvrtina.

Co to je bankovní identita a jak funguje?

- systém umožňující ověřené přihlašování k internetovému bankovnictví i službám eGovernmentu (elektronické komunikaci se státní správou)
- přímý přístup přes ikonu na webových stránkách k ní mají klienti některých bank, kteří u nich využívají elektronické bankovnictvi
- lze ji použít k elektronickému podpisu různých smluv bez nutnosti zřídit si datovou schránku
- nyní k ní může mít přístup přes pět milionů klientů českých bank
- tyto banky svým klientům bankovní identitu poskytují automaticky a zdarma
- využívání bankovní identity je dobrovolné
- nyní bankovní identitu v plném rozsahu na základě akreditace u ministerstva vnitra umožňují svým klientům AirBank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Moneta, v testovacím provozu (pro využití kontaktu se státem) je u Raiffeisen bank
- k projektu se zatím dále připojily i Equa bank, Fio banka, mBank a v první čtvrtině roku to bude i UniCredit Bank a chystá se i Creditas.