Koupě nového televizoru pro příjem digitálního vysílání se může spotřebitelům prodražit. Důvod?

Přijímače s plochou obrazovkou stojí i desetitisíce korun, přesto nemusí už zanedlouho správně fungovat bez další investice. Podobná situace nastane u samostatných zařízení pro příjem digitálních signálů, takzvaných set-topboxů. „Lidé, kteří si dnes kupují laciný set-top-box, musí počítat s tím, že jej za několik let budou muset vyměnit,“ zdůrazňuje počítačový odborník František Rada.

I když se digitální vysílání teprve rodí, za tři či čtyři roky je čeká zásadní technická změna. Začne se vysílat v mnohem lepší technické kvalitě, takzvaném formátu MPEG4. Televizory a set-top-boxy, které dokáží přijímat pouze současný formát MPEG2, si s novějším formátem neporadí.

Pozor na MPEG2

Cenové rozdíly mezi oběma typy přístrojů jsou značné. Například cena set-top-boxu, který nebude po nástupu nového formátu funkční, se pohybuje už okolo tisícikoruny. U přístrojů, které zvládnou i kvalitnější digitální signál, pak nejsou výjimkou ceny dosahující i deseti tisíc. „Formát MPEG4 je kvalitnější při menším množství dat než u MPEG2,“ vysvětluje František Rada. Odborníci proto radí: než set-top-box koupíte, pořádně se informujte na jeho funkce a příjem signálu.

„Záleží na tom, jak dlouho by uživatel levnější set–top–box využíval. Pokud by si ho koupil s vědomím, že jej bude používat dva roky, proti jeho koupi bych nic neměl. V případě, že by jej ale chtěl využívat delší dobu, je lepší si přidat a investovat do dražšího modelu,“ radí počítačový expert společnosti Siemens CZ Milan Říha.

Není ale vyloučeno, že během té doby ceny kvalitnějších set-top-boxů natolik klesnou, že dřívějším nákupem lidé neuspoří, ale naopak.

Televizory a set-top-boxy nejsou jedinými přístroji, které kvůli digitalizaci doslouží. Nástup digitálního vysílání výrazně omezí používání videorekordérů i nyní prodávaných, levnějších DVD-rekordérů. U nich se výrazně zkomplikuje možnost nahrávat různé programy v době nepřítomnosti majitele. Přístroje bez digitálního tuneru totiž nedokáží mezi jednotlivými digitálními kanály „přepínat“.

Diváci tak přijdou o možnost nastavit nahrávání v době nepřítomnosti z různých kanálů, navíc nebude fungovat funkce přesného začátku VPS a ShowView.

Na co dát pozor
set-top-box – zda umožňuje příjem signálu MPEG4
televizor s digitálním tunerem – zda umožňuje příjem MPEG4
DVD-rekordér – zda je vybaven digitálním tunerem