„Volné pracovní síly na trhu prakticky nejsou k dispozici. Hledání v zahraničí je o to složitější, že v zemích EU panuje podobná situace a u pracovníků mimo EU je třeba složitě řešit vízovou povinnost. Další růst se tím prakticky zastavil, protože na zakázkách nemá kdo pracovat,“ uvedl Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel stavební firmy VW WACHAL.

Řemeslníci došli. Na rekonstrukci koupelny si počkáte přes sto dní

Trh budou limitovat i další faktory, mezi které Wachal řadí zejména rostoucí cenu práce a materiálů. S růstem platů v oboru se totiž odpovídajícím způsobem nezvyšovala produktivita práce a stavební materiály mnohdy skokově podražily až o desítky procent.

Podle projektu CEEC Research v posledním kvartále roku 2018 tyto náklady meziročně vzrostly shodně o 14 procent. „Chvíli potrvá, než růst cen v nabídkách zohlední i investoři. My máme na nadcházející rok práci nasmlouvanou za odpovídající ceny, ale do budoucna zdražení prací nemůžeme vyloučit,“ vysvětlil Wachal.

Ilustrační foto
Důvěra podniků v ekonomiku klesla. Stavebníci zůstávají optimističtí

Také podle Štěpána Tomana z architektonického studia TING by na vývoj cen rozestavěných projektů případné zdražení materiálů, dopravy či pracovní síly vliv mít nemělo.

„Navyšování cen by mělo být zakalkulované již v cenové rozvaze. Kvůli tomu se projekty připravují s dostatečnou finanční rezervou. Samozřejmě se nedá ovlivnit nenadálý problém se stavbou, nicméně zdražení vstupních materiálů či pracovních sil jsou očekávatelné faktory,“ domnívá se Toman.

Experti však očekávají zpomalení trhu i kvůli byrokratickému fungování stavebních úřadů a propadu zájmu o hypotéky. „Už leden 2019 byl zasažen až padesátiprocentním propadem zájmu o hypotéky. Skutečný odraz současného stavu ale uvidíme až v roce 2020, kdy bude trh reagovat na aktuální trend. Stavby mají svá stavební povolení a realizace a tyto projekty se budou dalších 18 měsíců dokončovat. Proto zde není šance se přizpůsobit vnějším okolnostem a tolik diskutovanému vlivu sazeb a potenciálně i přicházející recese,“ řekl Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti PRO-DOMA.

Stavebního materiálu by mělo být dost

Po loňském kritickém nedostatku některých stavebních materiálů jsou výrobci a stavební firmy o něco optimističtější. I díky zpomalení trhu by se tato situace neměla opakovat.

Zateplení prodraží nové byty i domky. V platnost vešly nové předpisy

„Výrobcům se nyní v zimním období navyšují stavy skladů hotových produktů. Myslím, že pro nastávající sezonu bude zboží dost. Otázkou je, zda bude dostatek přepravních kapacit na to v reálném čase dostat zboží od výrobců na stavby,“ upozorňuje na možný zádrhel jiného druhu Josef Kotek, předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy.

Daniel Křížek, obchodní ředitel sítě stavebnin PRO-DOMA, však upozorňuje, že stále přetrvává nedostatek zejména betonových produktů, a to kvůli omezení výroby v průběhu zimních měsíců.

„Na vybrané materiály jako bednící dílce se bude čekat zhruba pět týdnů. V dlouhodobějším časovém horizontu pak očekáváme časové komplikace u zdících materiálů. S otazníkem jsou také dodávky baleného cementu zejména těch výrobců, kteří jsou zaměřeni na export do Německa a Polska.“

Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.
Stavebnictví v příštím roce zpomalí růst. Kvůli nedostatku pracovníků