Karlovarský kraj poprvé podpořil začínající včelaře v roce 2009. Přispěl jim na pořízení základního vybavení, stávajícím včelařům pak poskytl dotace na zmodernizování chovatelsky a léčebně nevyhovujících úlů.

„Tato podpora, zaměřená na stabilizaci a zvýšení počtu včelstev a zkvalitnění jejich chovu, se setkala s velkým ohlasem. Příspěvek získalo celkem 108 včelařů ze 131 podaných žádostí,“ uvedl radní pro oblast životního prostředí Jaroslav Bradáč s tím, že v roce 2009 kraj vyplatil včelařům 1,5 milionu korun. Velký zájem o dotace byl i v letech následujících. „V roce 2010 jsme vyplatili 1,6 milionu, příspěvek dostalo celkem 120 včelařů ze 126 žádostí. Letos jsme vyplatili 1,3 miĺionu korun. Z celkového počtu 120 žádostí jsme uspokojili 99, šestnáct jsme jich museli zamítnout pro formální nedostatky a 5 žadatelů nevyúčtovalo příspěvek v termínu,“ vysvětlil pokles dotací Jaroslav Bradáč.

V Karlovarském kraji je v současné době přibližně 1 073 včelařů a jejich počet se díky podpoře Karlovarského kraje neustále zvyšuje. „Z informací jednotlivých základních organizací vyplývá, že po dobu poskytování dotací zaevidovaly více než šedesát začínajících včelařů a počet včelstev vzrostl téměř o 1 500. Proto budeme nadále včelaře podporovat,“ uzavřel Jaroslav Bradáč. „Já jsem si požádal a příspěvek obdržel. Jsem velmi spokojen,” uvedl pan Jeřábek z Karlových Varů.