"Před čtyřmi lety jsme aktualizovali kategorizační normu, do které jsme převzali i podmínky ze zahraničí a začali kempy hodnotit, jak to chtějí Němci či Holanďani," řekl Písař. Stejně jako hotely mohou kempy získat od jedné do pěti hvězdiček. "Nejvíce je tříhvězdičkových, jediný pětihvězdičkový je Merkur v Pasohlávkách. Klasifikace kempům pomáhá, protože ví, co mohou zlepšit, aby se dostaly výš, a co jim chybí. Majitelé si uvědomují i potřebu kvalitních služeb," řekl Písař.

Pro ty, co přijíždějí karavanem či obytným vozem, už je běžné připojení na elektřinu či možnost vylít záchod a natočit si čistou vodu. "V některých kempech mají i servisní místa, kam stačí najet, záchod vypustit a napustit, případně si udělat další potřebné věci okolo auta," řekl Písař.

Pobytové kempy také v posledních letech stavěly hřiště, lanové parky a další atrakce nejen pro děti. "Přizpůsobují se požadavkům klientely. Naopak se to moc nevyžaduje u tranzitních kempů na okrajích měst, které slouží spíše k přespání," poznamenal Písař.

Ze západní Evropy se do Česka pomalu dostává trend samoobslužných kempů, které jsou vybavené de facto jen připojením k elektřině a nejnutnějším zázemím, které lidem s karavany stačí. "Jde o oplocenou louku, do automatu hodí návštěvník peníze, přespí a zase odjede. V Německu je to běžné. U nás víme o dvou a postupně budou vznikat u dálnic či velkých měst další," předpokládá Písař.

Drtivá většina českých kempů jsou však starší zařízení, která se podle možností majitelů rekonstruují. Nové vznikají velice zřídka. V Asociaci kempů ČR je registrovaných 62, klasifikovaných je 84. "Máme však adresář na 400 zařízení kempového typu. Také existují desítky zařízení, které spočívají v tom, že někdo umožní stání na vlastní zahradě a má tam připojení k elektřině," řekl Písař.