Obavy související s debatou o czexitu, kterou rozpoutalo jednání parlamentních stran o obecném referendu, pociťuje 83 procent zahraničních investorů, ale také dvě třetiny dotazovaných českých firem. Nejvíce znepokojeny jsou podle průzkumu výrobní podniky nad 250 zaměstnanců.

Pokud by opravdu došlo k odchodu Česka z Unie, zvažovala by čtvrtina firem snížení investic v tuzemsku, 28 procent dokonce jejich přesun jinam. Naopak čtyři z deseti firem změny u investic neočekávají.

Rizika případného czexitu vidí firmy především v omezení svobod jednotného evropského trhu (74 procent). V souvislosti s tím se obávají zavedení cel a daní (66 procent), nárůstu byrokracie (61 procent), poklesu obratu společnosti (60 procent) nebo dokonce propouštění zaměstnanců (36 procent).

Jen ti největší němečtí investoři přitom v tuzemsku vytváří podle odhadů 150 tisíc pracovních míst. „Czexit nevidíme jako reálnou alternativu, která by něčím zlepšila současné podmínky,“ říká Milan Šlachta ze společnosti Bosch. Podle skoro poloviny firem (47 procent) by Česko po odchodu z EU mělo špatnou vyjednávací pozici pro mezinárodní obchodní dohody. 

„Nikdo z iniciátorů debaty zatím srozumitelně nevysvětlil, jaký ekonomický, společenský a mezinárodní dopad by czexit pro zemi měl. Přes 80 procent českého zahraničního obchodu se odvíjí s EU. Přístup na evropský vnitřní trh a výhody s tím spojené jsou pro Česko zásadní,“ komentuje Jörg Mathew, prezident ČNOPK, a dodává: „Otázkou je, zda ti, kteří džina jménem czexit vypustili, ho dokáží vrátit zpět do láhve.“

Podle firem už i samotná debata zemi neprospívá. Firmy v průzkumu požadují, aby se politická reprezentace jasně vyslovila pro dlouhodobé setrvání v EU a odmítla referendum, které by nechalo občany o této otázce rozhodovat. Zároveň vytýkají nevěcný a populistický tón, jakým je diskuze vedena. Politici by měli důrazně vylíčit výhody členství a negativní důsledky případného vystoupení z Unie.

Přední německý ekonom a prezident renomovaného výzkumného institutu Ifo Clemens Fuest považuje české volání po větší nezávislosti za legitimní, varuje však před diskuzí, která zatajuje realitu případného czexitu: „Politici a média v Česku mají v této otázce velkou zodpovědnost. Lidé musí vědět, že současný velmi pozitivní vývoj ekonomiky patrně nebude pokračovat, pokud země EU opustí. Otázka pro občany tedy zní: Jste připraveni ohrozit velmi dobré vyhlídky na růst blahobytu pro více nezávislosti?“