„Zvěř je s ohledem na stále vyšší rušení pohybem osob či techniky v krajině nucena využívat noční aktivity. Aby bylo vůbec možné lov zvěře realizovat, musí k němu docházet v nočních hodinách,“ uvádí ministerstvo. „Využití zařízení pro lov v noci má především důvod bezpečného rozeznání cíle,“ dodává.

Obležená města

S přemnožením divočáků se setkává řada českých regionů. Například Sokolov. „Není skoro dne, aby se na Městskou policii neobraceli lidé se žádostí o zásah proti většímu či menšímu počtu divokých prasat, která se v noci producírují po městě,“ řekl nedávno Deníku mluvčí zdejší radnice Vladimír Meluzín.

Dlouholetý myslivec z Litoměřic Adolf Rolínek se v poslední době věnuje práci s mládeží a přípravě nových adeptů.
Myslivec z Ústeckého kraje: Velké lány kukuřice divokým prasatům jen nahrávají

Na nadměrný příliv těchto zvířat, ale i jelenů či daňků si stěžují i zemědělci. Podle ministerstva je proto potřeba změnit pravidla.

Registrem proti prasatům

Z toho důvodu plánuje i další změny. Mimo jiné chce zřídit nový elektronický systém Evidence myslivosti, který má nahradit dosavadní papírování a komunikaci spojenou s lovy. „Bude obsahovat kompletní myslivecké plánování, informace o škodách způsobených zvěří,“ konstatuje ministerstvo. Mimo jiné prý díky registru nebudou muset myslivci předkládat části ulovené zvěře jako důkaz odstřelu. Postačí elektronické hlášení.

V každé honitbě pak bude povinnost naplánovat minimální stavy aspoň jednoho druhu zvěře. To nyní není třeba. Novela má i problematičtější pasáže. Například nebudou muset uživatelé honiteb povinně zakládat remízky a políčka jako dočasné úkryty pro zvěř.

Snímky z obou videí. Na jednom z nich autor natočil i sám sebe, asi pro případ, že by ho policie stíhala pro šíření poplašné zprávy.
Vlk trhající srnu? Naaranžované video má vyvolat obavy, soudí odborníci