„Zvěř je s ohledem na stále vyšší rušení pohybem osob či techniky v krajině nucena využívat noční aktivity. Aby bylo vůbec možné lov zvěře realizovat, musí k němu docházet v nočních hodinách,“ uvádí ministerstvo. „Využití zařízení pro lov v noci má především důvod bezpečného rozeznání cíle,“ dodává.
Obležená města
S přemnožením divočáků se setkává řada českých regionů. Například Sokolov. „Není skoro dne, aby se na Městskou policii neobraceli lidé se žádostí o zásah proti většímu či menšímu počtu divokých prasat, která se v noci producírují po městě,“ řekl nedávno Deníku mluvčí zdejší radnice Vladimír Meluzín.

Na nadměrný příliv těchto zvířat, ale i jelenů či daňků si stěžují i zemědělci. Podle ministerstva je proto potřeba změnit pravidla.
Registrem proti prasatům
Z toho důvodu plánuje i další změny. Mimo jiné chce zřídit nový elektronický systém Evidence myslivosti, který má nahradit dosavadní papírování a komunikaci spojenou s lovy. „Bude obsahovat kompletní myslivecké plánování, informace o škodách způsobených zvěří,“ konstatuje ministerstvo. Mimo jiné prý díky registru nebudou muset myslivci předkládat části ulovené zvěře jako důkaz odstřelu. Postačí elektronické hlášení.
V každé honitbě pak bude povinnost naplánovat minimální stavy aspoň jednoho druhu zvěře. To nyní není třeba. Novela má i problematičtější pasáže. Například nebudou muset uživatelé honiteb povinně zakládat remízky a políčka jako dočasné úkryty pro zvěř.
