Veterináři nevylučují, že nemoc, která kosí divočáky na Moravě, do Česka někdo zavlekl. "Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj podala Krajskému ředitelství Policie ČR ve Zlínském kraji trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci šíření nakažlivé nemoci zvířat – afrického moru prasat," řekl Deníku Petr Majer ze Státní veterinární správy.

Ke včerejšímu dni veterináři registrovali 76 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy prokázaly smrtící virus afrického moru prasat u 51 kusů, v 22 testovaných případech mor prokázán nebyl. Na výsledky vyšetření dvou vzorků se stále čeká. U posledního nálezu nebylo možné výskyt choroby prokázat z důvodu vysokého stupě rozkladu těla.

Smrtící choroba se v ČR objevila koncem června. Minulý týden Státní veterinární správa vyhlásila přísná opatření. Nařídila intenzivní celoroční lov přemnožených divokých prasat všech věkových kategorií a pohlaví na celém území Česka kromě zamořené oblasti. Tam je jejich odstřel kvůli obavám z šíření choroby naopak přísně zakázán.

Na Zlínsku se také výrazně zpřísňují pravidla pro domácí chovy prasat. Chovatelé je nesmějí chovat ve výbězích, krmit je zelenou pící ani podestýlat slámou. V širší oblasti myslivcům, kteří uloví divočáka libovolného věku a dají vyšetřit jeho vzorek, veterináři slibují vyplacení tisícikorunové odměny.