„Zaujaly mě rychlé půjčky, kdy firmy slibovaly poskytnout peníze už do druhého dne. Na webu jedné takové společnosti jsem si pomocí kalkulačky spočítala, že pokud si půjčím čtyři tisíce korun na třicet dní, zaplatím poplatek 1200 korun," líčí Hana Filipcová. Na internetové stránce vyplnila žádost a skutečně, společnost ji okamžitě kontaktovala. Do dvou dnů měla peníze na účtu.

Neseriózní metody

Když se blížil termín splatnosti, dlužnice zjistila, že tolik volných prostředků nemá. Chtěla se proto domluvit na snížení splátky. Firma jí však nevyhověla a pár dní po uplynutí doby splatnosti začaly chodit zpoplatněné krátké textové zprávy jako upomínky a k dlužné částce se každý den přidávalo penále. Zoufalá žena se svěřila dceři ve chvíli, kdy se dluh vyšplhal ke třinácti tisícům korun.

„Dcera s manželem mi tehdy půjčili pět tisíc. Tchán i tchyně částku dorovnali. Nevím, jak bych situaci jinak vyřešila, vždyť sankce jen rostly a se společností se nešlo nijak domluvit," říká Hana Filipcová.

Poskytovatel půjčky se vůči zákaznici nezachoval seriózně. Omítal s ní komunikovat, a nadto si účtoval neomezeně vysoké sankce. Férová společnost by přitom měla zákazníkovi vyjít maximálně vstříc. „Pokud se člověk dostane do finančních problémů a není schopen závazky krýt, měl by mu finanční ústav vyjít vstříc snížením nebo odložením splátek, než se jeho finanční situace zlepší. My třeba zákazníkům v takovýchto případech neúčtujeme žádné sankce z prodlení," podotýká právnička společnosti Provident Financial Ivana Minaříková.

Recept na klid

Recept na bezpečnou půjčku je přitom jednoduchý. „Půjčujte si pouze od prověřených úvěrových společností. Jejich žebříček sestavila například organizace Člověk v tísni. Před podpisem smlouvy si text vždy pročtěte, a pokud něčemu nerozumíte, obsah konzultujte. Nezapomeňte se zeptat ani na další poplatky a případné sankce z prodlení. Ještě před podpisem smlouvy vás poskytovatel půjčky také musí písemně informovat, kolik máte dohromady vrátit. Tím získáte přesnou představu, kolik vás půjčka bude stát," shrnuje hlavní zásady bezpečného půjčování Ivana Minaříková.