Bankovní rada České národní banky totiž dnes na svém pravidelném zasedání rozhodla o zvýšení klíčové úrokové sazby v zemi – tzv. repo sazby – o čtvrt procentního bodu. Sazba, jíž se řídí cena peněz na trhu, bude od zítřka činit 3,25 procenta.

„Ve prospěch růstu úrokových sazeb mluví dlouhodobá předpověď centrální banky, která ukazuje, že inflace již brzo překročí hladinu čtyř procent. Poslední vývoj cen energií a navržená reforma veřejných financí v tom mohou centrální bankéře jen utvrzovat. Krom toho situace na trhu práce se začíná vyostřovat a hrozí zde inflační spirála. To jsou jasné argumenty, proč úrokové sazby zvyšovat,“ komentoval Vladimír Pikora z Next Finance.

Také David Navrátil z České spořitelny uvedl, že rychlý růst spotřeby domácností a schválené zvýšení daně z přidané hodnoty zejména na potraviny, přispěje k růstu inflace v příštím roce až k pěti procentům, což hovoří ve prospěch růstu úroků.

Krok centrální banky podpořil českou korunu, která proti euru posílila až k 27,60 koruny za euro, když se předtím pohybovala na hodnotách kolem 27,70 koruny za euro.