„Aukce, jejíž hodnota se odhaduje na 65 milionů korun, proběhne jako sálová, prostřednictvím internetu a po telefonu. Bude obsahovat 576 položek,“ přiblížil za pořadatele Martin Moc ze společnosti Macho & Chlapovič.

Největší a nejslavnější poklad zlatých keltských mincí s hodnotou zhruba 500 milionů korun byl nalezen u Podmokel. První mince se podařilo objevit v roce 1771.

Pištěkova Pocta motoristickému sportu se prodala za 21,2 milionu korun
O umění je zájem. Aukce jsou ale přes internet

„Nálezcem měl být údajně nádeník Janota, který našel v údolí zlatá lesklá kolečka a vzal je dětem domů na hraní v domnění, že jde o mosazné knoflíky. Když židovský podomní obchodník zjistil, že se jedná o zlato, zpráva se rozšířila a vesničané začali cíleně prohledávat místo nálezu,“ připomněl historii pokladu Jiří Militký z numismatického oddělení Národního muzea v Praze.

O pokladu se však dozvěděla správa panství, jehož majitel Karel Egon z Fürstenberku chtěl nález jen pro sebe. „Najal si dráby a oni z místních mince doslova vytloukli,“ uvedl Militký.

Právě za vlády tohoto křivoklátského knížete se podařilo nashromáždit část pokladu. Získané mince byly na Křivoklátu uloženy, roztříděny a spočítány. Postupem času však byly prodány pražské mincovně a kov byl využit na ražbu dukátů s rokem 1771 panovnice Marie Terezie.

Strhující příběh 

Fyzicky se dochovaly pouze desítky kusů mincí, které jsou dnes součástí několika evropských sbírek. Ty největší vlastní Mincovní kabinet ve Vídni a Národním muzeum v Praze. „Příběh podmokelského pokladu je smutný, ale zároveň strhující svojí dynamikou i výjimečným obsahem. Jedná se o jednu z velmi významných kapitol počátku středoevropské numismatiky a archeologie,“ dodal Jiří Militký.

Palác Broadway
Stát se zbavuje budov. Prodává Palác Brodway, do aukce míří i Hanácká kasárna

Vyvolávací cena dukátu z roku 1772 činí 250 tisíc korun, podle odborných odhadů by částka mohla vystoupat až na 600 tisíc. Příznivci numismatiky budou mít k dispozici také dukát Josefa II. či keltský mušlovitý statér stejného typu, jaké byly součástí pokladu.

Nabídku páteční aukce rozšíří různé medaile, bankovky a vyznamenání. Akci pořádá největší aukční dům s numismatikou Macho & Chlapovič.

Aukce proběhne v pátek 15. října jako sálová, prostřednictvím internetu a po telefonu. Pokud by to protipandemická opatření neumožňovala, aukce na uvedeném místě se konat nebude, proběhne pouze on-line a po telefonu.

Účastníci aukce mohou svoje nabídky zadávat i před termínem konání aukce přes aukční limitní systém.

Aukce obsahuje 576 položek, mezi nimiž budou kromě mincí i medaile, vyznamenání a bankovky.