SZPI nechala stáhnout z oběhu výrobek ve středu a využila institut opatření obecné povahy, který ji od letoška umožňuje zakázat prodej plošně a ne vybraným prodejcům. Preventivně stáhl z trhu pomazánku i slovenský výrobce Alfa Bio.

Přímo ve výrobě dělala laboratorní testy u kontrolní šarže slovenská Státní veterinární a potravinová správa. Ty potvrdily, že botulotoxin ve výrobku není. „Klíčové pro princip předběžné opatrnosti však je, že se jed našel v balení, které snědl postižený," vysvětlil Kopřiva. Jak však doplnil, není zřejmé, zda se tam dostal při výrobě či později. Botulotoxin může vznikat například také při nevhodném skladování. Vzorek, u něhož byl test pozitivní, byl odebraný z odpadkového koše více než 24 hodin po konzumaci.

SZPI důrazně varovala spotřebitele před konzumací. „Zjišťujeme distribuční kanály. Vzhledem k tomu, že prodejci měli pomazánku na skladě, je pravděpodobné, že se nějaká balení prodala," uvedl Kopřiva. Příjemcem šarže byla v Česku firma KALMA ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku a firma KIVET z Prahy.

Podle informací webu www.aktuality.sk 43letý muž z Banskobystricka jedl ve stejný den jako pomazánku také houby a údajně pracuje s biologickým odpadem z ambulancí. Hospitalizovali ho v noci z 11. na 12. srpna v banskobystrické nemocnici s podezřením na botulismus. Zůstává ve vážném stavu. Jed produkují bakterie Clostridium botulinum. Smrtelný je pro člověka podle informací Wikipedie jeden mikrogram. Blokuje funkci nervů, vede k postupnému ochrnutí svalstva včetně dýchacího, takže dojde k udušení za plného vědomí.