Pád kurzu rublu tamním turistům dovolenou v Česku výrazně prodražuje. Tuzemská dovolená se podle Mag Consulting pro Rusy stává ekonomicky výhodnou na úrovni 60 rublů za euro, nyní je cca 75 rublů za euro. „Pro ruské turisty, kteří cestují rádi do zahraničí, není v mnoha případech ekonomická výhodnost rozhodující," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Loni podle předběžných údajů vyjelo do zahraničí 46 milionů ruských turistů, v roce 2013 tomu bylo 54 milionů.

Podle predikce Institutu turismu by měl v roce 2015 růst počet ruských turistů v České republice o cca pět procent. „Zkušenosti z loňského roku ovšem ukazují, že reálné počty příjezdů se od původních odhadů a předpokladů mohou lišit až o desítky procent, bude záležet na mnoha faktorech," uvedla mluvčí CzechTourism Michaela Klofcová.

Z důvodu kolísavého kurzu rublu vůči euru stále více Rusů dává přednost domácí dovolené před zahraniční. Poskytované služby cestovního ruchu v Rusku ale v mnoha případech nedosahují zahraniční úrovně kvality, a tak podle Beránka nelze jednoznačně hovořit o výhodnosti domácí dovolené místo zahraniční.

„Lze očekávat, že naprostá většina Rusů bude jezdit na zahraniční dovolené v letošním roce individuálně a rezervace hotelů a letenek budou prováděny na poslední chvíli. S tím se musí změnit i forma marketingu ubytovacích zařízení, která by se měla více orientovat na konečného zákazníka prostřednictvím on-line sítí, což může vést ke zlevnění dovolených v ubytovacích zařízeních," uvedl Beránek.

V roce 2013 přicestovalo do ČR 803.000 Rusů. Za devět měsíců loňského roku jejich počet podle ČSÚ klesl meziročně o desetinu.