"Limit pro rezidua doxycyklinu byl překročen u vzorků odebraných z předmětné šarže zhruba dvojnásobně," uvedl mluvčí. Požívání zbytků antibiotik je nebezpečné kvůli budování rezistence na antibiotika. Léčba pomocí nich se může stát časem méně účinná. Potraviny s nadlimitními zbytky antibiotik jsou z hlediska legislativy brané jako nepoživatelné a musí se zlikvidovat.

Výrobek byl označený jako vepřové maso a ledviny a produkty z nich s datem výroby 7. července 2016, číslo šarže bylo 2740. Produkt vyrobila firma Animex Foods z polských Starachowic, byl označený schvalovacím číslem PL26110201WE. Pokud by jej některá restaurace ještě měla na skladu, měla by jej vrátit distributorovi.

Kromě 445 kilogramů panenky, které obdržela společnost Dobro Mochov, přijala zboží z uvedené šarže ještě firma z Dolních Břežan. Jednalo se o přibližně 12 kg výrobku. "Při šetření SVS zjistila, že šlo pouze o nevyžádaný vzorek, který polská firma zaslala českému příjemci spolu s jiným zbožím a který byl následně příjemcem vrácen zpět," dodal Pejchal.

Nejde o první případ polského masa s antibiotiky na českém trhu. Například před třemi lety našli veterináři trojnásobné množství také zbytků doxycyklinu v 1200 kilogramech kuřecího masa. Lék se v chovech drůbeže používá pro léčení onemocnění dýchacího ústrojí.