Ne všechny české firmy džíny v Česku vyrábí. Příkladem je módní dům Blažek Praha, který své jeansy šije na Slovensku. Domácí produkce je naopak typická pro designérské duo Chatty, které šije džíny na zakázku. Jedním z nejčastějších přání zákazníků je především komfort. „Většinou je požadavek, aby džíny seděly," řekla ČTK Anna Tušková z Chatty. Její kolegyně Radka Sirková pak doplnila, že častými klienty jsou vysoce postavení manažeři, kteří chtějí velmi dobře padnoucí džíny.

Džíny značky Chatty sice šijí švadleny v Česku, denim ale pochází ze zahraničí. „Látky nejčastěji dovážíme z Itálie a Portugalska," uvedla Sirková s tím, že v začátcích značky kolem roku 2005 dodávala džínovinu firma Jitka, která ale v roce 2007 ukončila výrobu. „Ti měli velmi kvalitní džínovinu, jednu z nejlepších v Evropě," doplnila Tušková s tím, že v České republice nyní žádná firma džínovinu nevyrábí.

Za komunismu se výrobou denimu zabývaly podniky Textilana nebo Kras. Jejich džínovina se ale se zahraniční produkcí nedala srovnat. „Česká džínovina byla především tuhá a tmavá, nesepraná. Tenkrát ale nejvíce letěl opraný vzhled "stone wash", později „plísňáče". Ty se podomácku vyráběly z těch českých tmavých za pomocí Sava," řekla ČTK konzultantka v oblasti módy Klára Klempířová s tím, že moderní džíny v „kovovém" vzhledu se na konci 80. let šily v dílně butiku Monako (móda na koleni) na Haštalském náměstí.

České džíny vyráběla také společnost OP Prostějov, která je od roku 2010 v konkurzu. Dnes v Česku kalhoty z denimu šije například značka Pietro Filipi, která má ve své kolekci džíny široké, úzké, hladké i nařasené. „Střihy se nosí různé, od slim přes cigaretové až po "zvonáče"," popsala trendy Klempířová s tím, že se ale zásadně mění proporce kalhot. „Zatímco dříve se nosily džíny nahoře v bocích upnuté a dole volnější, tak nyní je to naopak," doplnila.

S džínovinou pracují i světoví návrháři. „Zajímavě zpracované modely z denimu má ve svých kolekcích Chanel," uvedla Klempířová. Designéři z denimu ale podle ní kromě kalhot tvoří i korzetové šaty, saka nebo sukně. Džínovina se tak od 50. let 19. století, kdy z ní Levi Strauss začal šít odolné kalhoty pro horníky a zlatokopy, za posledních několik desítek let dostala do vysoké módy.

Pět zemí, ze kterých se do ČR loni dovezly džíny v nejvyšší hodnotě:

Země

Hodnota v Kč

Turecko

1,4 miliardy

Bangladéš

580,9 milionů

Čína

558 milionů

Mauricius

314,9 milionů

Pákistán

248 milionů

Zdroj: ČSÚ