„Počet lidí, kteří uzavírají důchodové spoření, se zvyšuje. V květnu a především v červnu čekám výrazný nárůst uzavřených smluv, protože se bude blížit konec prvního pololetí, kdy mají všichni starší 35 let poslední šanci na rozhodnutí, jestli důchodové spoření využijí, nebo ne," komentoval výsledky prezident asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda.

Růst zájmu o spoření ve druhém pilíři v dubnu hlásila Komerční banka. Počet uzavřených smluv KB Penzijní společnosti překročil v průměru stovku denně. "V posledních dnech a týdnech roste ve druhém pilíři znatelně počet klientů starších 35 let. Poměr věkové skupiny osob starších než 35 let a mladších než 35 let je tak v tuto chvíli přibližně vyrovnaný," uvedl výkonný ředitel společnosti Pavel Jirák.

Podle průzkumu poradenské firmy Swiss Life penzijní barometr, který pravidelně každý měsíc mapuje zájem Čechů o druhý pilíř, má aktuálně zájem vstoupit do něj 4,1 procenta Čechů starších 18 let. O vstup do druhého pilíře se tak zajímá maximálně 250.000 lidí. „Investovat v této situaci do reklamní kampaně na produkt, o kterém se už ví, že o něj není zájem, je jen mrhání veřejnými prostředky. Lepší by bylo přijít s novým řešením, které bude zajímavé pro zájemce o penzijní spoření a zároveň pomůže stabilizovat český penzijní systém do budoucna," komentoval výsledky barometru hlavní analytik Swiss Life Select Tomáš Rampula.

Komu se vyplatí? 

Vláda již dříve uvedla, že reforma penzí je výhodná pro polovinu občanů. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při institutu CERGE-EI se vyplatí polovině mužů a 30 procentům žen. Výhodnější je pro bohatší. Profesor soukromé Vysoké školy finanční a správní Jaroslav Vostatek ale tvrdí, že reforma je nevýhodná skoro pro všechny. Kvůli ní budou chybět ve státním systému peníze na penze, takže do něj pak budou muset všichni platit vyšší odvody.

Z devíti tuzemských penzijních fondů se druhého pilíře důchodové reformy nezúčastní Axa PF, Aegon a ING PF. Vedle pěti fondů, které v něm působit budou, se jej zúčastní ještě Raiffeisenbank. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.

Ve třetím pilíři si v penzijním připojištění se státním příspěvkem, které funguje od roku 1994, spoří na penzi přes pět milionů Čechů.