Práci si v Německu po loňském květnu našlo 63.000 lidí z novějších členských zemí unie, nicméně podle Weiseho mnoho z nich zřejmě v zemi žilo už dříve. Spolkový úřad práce přitom loni očekával, že do země přijde 140.000 pracovníků.

„Moudrá Británie a Irsko otevřely trh práce už dříve, tam odešlo mnoho migrantů a další je následují,“ vysvětlil Weise, proč se prognózy jeho úřadu nesplnily. Tvrdí také, že lidé ze střední a východní Evropy mají na britských ostrovech menší jazykové problémy, protože angličtina se ve východní části starého kontinentu učí jako první cizí jazyk.

Asi dvě třetiny lidí z nových členských zemí EU, kteří si nově našli práci v Německu, pocházely z Polska, 13 procent jich bylo z Maďarska a sedm z Česka. Nejvíce jich působí v Bavorsku, Severním Porýní-Vestfálsku a Bádensku-Württembersku. Pracují hlavně ve stavebnictví a ve výrobě.

Německo a Rakousko jako jediné ze „starých“ unijních zemí využily celé sedmileté přechodné období, po které mohly chránit svůj pracovní trh před zájemci z členských států, jež do EU vstoupily v roce 2004.