Za úspěchem stojí na straně poptávky téměř rovným dílem spotřeba domácností i investice, pozitivně zapůsobil i zahraniční obchod.

"Spotřebu táhne nahoru rekordní zaměstnanost ruku v ruce se zlepšující se finanční situací domácností. Impozantní je stále silně pozitivní dopad zahraničního obchodu, protože v době zesilující tuzemské spotřebitelské i investiční poptávky by se dal čekat spíše opak," uvádí analytik ČSOB Petr Dufek.

Odborníky nepřekvapuje, že se ekonomice daří (z pohledu nabídkové strany) především díky excelentnímu výkonu zpracovatelského průmyslu, a to nejenom toho automobilového.

Analytik Dufek ostatně podotýká, že nad očekávání dobré výsledky byly známé už předem a navíc tzv. měkké ukazatele naznačují, že expanze tuzemského průmyslu zdaleka ještě nekončí. Podrobné výsledky ukazují, že rostou v podstatě všechna odvětví včetně stavebnictví. 

Pozitivní zprávou je, že pokračuje investiční boom, a to nejenom díky zvýšenému zájmu o bydlení, ale i v důsledku investic firem do strojů a dopravních prostředků. Firmy jsou do investic někdy i tlačeny kombinací dvou dominantních faktorů letošního roku. A sice vysokou poptávkou, kterou dokáží v době nedostatku nových zaměstnanců naplňovat s postupně narůstajícím zpožděním. 

"Velmi silný výsledek můžeme očekávat i od končícího čtvrtého kvartálu letošního roku. Růst okolo pěti procent poháněný spotřebou i investicemi by nicméně měl pokračovat i v roce 2018, kdy ovšem očekáváme jeho zpomalení ke třem procentům," uvádí analýza, kterou doplňuje Petr Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

"Ve zveřejněných číslech lze marně hledat známky nějakých začínajících problémů v české ekonomice. Její výbornou kondici pravděpodobně ukáže i poslední kvartál roku a díky setrvačnosti se vydaří i vstup do roku 2018," uzavírá Sobíšek.