“Manifesto bude pop-up, tedy dočasný market časově omezený na dva roky. Bude to kulturně-gastronomický pop-up a pojme přes dvacet bister a obchůdků, poskytne veřejný prostor s rozmanitými možnostmi sezení i flexibilní hlediště pro kulturní produkce,” uvedla mluvčí reSITE Radka Ondráčková.

Nové toalety na Masarykově nádraží v Praze.
Změna po 40 letech. Cestující na Masarykově nádraží mohou využít nové toalety

Oživení zapomenutého místa 

Jádro by mělo být tvořeno známými gastronomickými značkami, jako jsou Doubleshot, Momoichi, Bistro 8, Sasazu, Dish, Sklizeno. Počet míst k sezení by se měl pohybovat kolem 400. Bistra pak budou připravovat menu přímo pro areál Manifesto. Měli by se zde potkávat lidé jak z nedalekých kanceláří, tak turisté i mladí milovníci pouliční kultury.

Budoucí návštěvníci by také měli zapomenout na mince a bankovky. Platit se tu bude kartou či pomocí mobilu. “Snažíme se oživit zapomenuté místo, nabídnout inovativní a ekonomicky udržitelnou náplň s kulturním přesahem, a vytvořit tak hodnotu, z níž vytěží místní obyvatelé, malé podniky i turisté. To, že koncept vytváříme všichni společně a dočasně, je součástí jeho půvabu,“ vysvětluje Martin Barry.

Vizualizace: komplex nazvaný Central Business District.
Přestavbě okolí Masarykova nádraží už nestojí nic v cestě

Prostor zdarma 

 Na projektu se ještě spolupodílejí Aerofilms, provozovatel kultovních kin Aero, Světozor, Bio Oko, či baru Cobra. “Mají obrovskou zkušenost s rozjížděním nových, odvážných a originálních konceptů. V Manifestu bude kromě produkce a provozu pečovat také o dramaturgii programového obsahu,” upřesnila Ondráčková.

Areál projektu Manifesto se má nacházet na pozemku u konce Masarykova nádraží. Penta poskytla zdarma prostor na dobu dvou let. „Manifesto bude novým začátkem otevření této lokality veřejnosti,“ uvedl šéf Penta Real Estate pro Česko Petr Palička.

Máslo za 15 korun koupíte na Masarykově nádraží
Chcete máslo za 15 korun? Vypadne vám z automatu na Masarykově nádraží

Sami tvůrci projektu přiznávají, že Manifesto je experimentem, který má ukázat potenciál některých lokalit ve městech. “Kombinací kulturního a gastronomického konceptu i důrazem na kvalitní design chceme přilákat veřejnost, život a ruch do dříve zanedbané a spíše obávané lokality,” dopňuje Ondráčková.

Tomáš Garrigue Masaryk se synem Tomášem na archivní fotografii.
Výstavu o Masarykovi doplní fotografie Hradního archivu