Podle aktuálních dat o stavebnictví a bytové výstavbě přitom od ledna do konce srpna jen v hlavním městě vydaly úřady povolení pro 1864 bytových jednotek v bytových domech. Dokončeno bylo současně 3317 bytů. „Meziročně jde o nárůst, přesto ale Praha dlouhodobě nevyužívá svůj prostorový potenciál, dokonce ani neobnovuje svůj bytový fond,“ říká výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková.

V roce 1989 bylo v Česku dokončeno přes 55 tisíc bytů. To znamená, že na tisíc obyvatel připadlo více než pět nově dokončených bytů. Nejméně bytů se dokončilo mezi lety 1994 a 1997, kdy se počet nově dokončených bytů na tisíc obyvatel stabilně pohyboval pod hranicí dvou bytů. Důvodem byl útlum družstevní a obecní výstavby po revoluci.

Následovalo období růstu, které bylo zastaveno až propadem v období ekonomické krize. V posledních letech sice ekonomika zase roste, letos dokonce nejrychleji v Evropské unii, na počtech dokončených bytů to ale není vidět. Čísla za poslední čtyři roky říkají, že tempo počtu dokončených staveb opět pokulhává a nestačí přírůstku nových obyvatel.

„V Praze počet nově zahájených a dokončených bytů v posledních letech neodpovídá nárůstu počtu obyvatel a pořád neroste tempem, které by bylo potřeba. Strategický plán města totiž počítá s nárůstem obyvatel Prahy o 160 tisíc do roku 2030. Přestože se podle aktuálních údajů počet dokončených bytů meziročně zvýšil, k hodnotám z roku 2007 se nepřibližuje ani zdaleka,“ uvedla Tomášková.

Počet zahájených bytů tak zcela jasně říká, že v následujících letech se počet bytů na trhu nijak zásadně nezvýší a poptávku neuspokojí. Aby totiž byla tato poptávka uspokojena, muselo by se jen v Praze dokončit každý rok 5500 bytů, což je minimálně pro příštích několik let obtížně dosažitelná hodnota. Pokud bychom vycházeli z počtu zahájených bytů v minulých letech, tak nad více než pět tisíc takovýchto bytů se Praha dostala naposledy v roce 2008. Jednalo se tehdy o 6320 bytů.

Podle Tomáškové proto hlavní město kvůli nedostatečné nabídce bytů v posledních letech musí odolávat prudkému nárůstu cen nemovitostí, na který doplácí především mladá generace. Tempo růstu cen se snaží zkrotit centrální banka novými pravidly a doporučeními pro poskytování hypoték, ale ani tato snaha ceny nijak nesrazila.

I tak je ale o dražší byty stále velký zájem. Můžou za to především nízké úrokové sazby hypoték, chuť investorů do nových projektů investovat a dobrá kondice české ekonomiky.