Muž zakoupil stavbu. Na stavební úřad přišel se žádostí o poskytnutí stavební dokumentace, která u nabyté nemovitosti chyběla. Dozvěděl se, že žádná neexistuje. K tomu mu úředníci rovnou dali výzvu na její pořízení, jinak že mu hrozí pokuta.

Řada lidí si pořízení nemovitosti nemůže dovolit:

Pořídit si vlastní byt je nadále nad možnosti mnoha lidí. Přesto by se situace mohla zlepšit
Ceny nemovitostí jsou mimo možnosti střední třídy. Po zlevnění přijde zdražování

I s takovým případem se setkala Marie Ratajová, specialistka na realitní právo ze společnosti ABES. Nový stavební zákon od letoška upravuje povinnosti vlastníků nemovitostí. Nadále je nutné uchovávat stavební dokumentaci v podobě odpovídající jejímu aktuálnímu stavu. Zanedbání se může pořádně prodražit. „Nově za její neexistenci mohou stavební úřady uložit sankci až 400 tisíc korun, to je dvojnásobné navýšení,“ upozornila odbornice.

Častý problém u bytových domů

Povinnost se vztahuje i ke starším stavbám. Má motivovat majitele k proaktivní správě a aktualizaci jejich plánů a nákresů. Dokumentaci lze uchovávat i v elektronické formě. Podle Asociace inspektorů nemovitostí je však v Česku všudypřítomný šlendrián. „Prodávané starší nemovitosti v osmdesáti procentech neodpovídají skutečnému stavu nebo k nim projektová dokumentace vůbec není. Je to velký problém třeba u bytových domů a SVJ,“ řekl Deníku mluvčí inspektorů Michal Flachs.

Asociace tvrdší pokuty vítá. Flachs doufá, že se určitý nátlak projeví v realitním sektoru. „Makléři kolikrát prodávají něco, k čemu nejsou podklady. Klient ale potřebuje vědět na základě dokumentace, co kupuje. Předejde se i reklamacím,“ míní.

Změna? Stačí pasport

Lidem kupujícím nemovitost expertka Ratajová radí pohlídat si nejen předání původní projektové dokumentace, ale také to, zda platí pro současný stav. „A pozor, z nového stavebního zákona vypadla formulace o předání dokumentace novému vlastníku, jak tomu bylo dosud. Z toho se dá dovodit, že to není povinnost,“ vysvětlila Ratajová. Nový vlastník ale ze zákona dokumentaci mít musí.

Daň z nemovitosti v roce 2024:

Řadě lidí od začátku letošního roku nově vzniká povinnost platit daně za pozemky nebo budovy, za které dosud nic neplatili nebo platili jinou sazbu. Deník připravil přehled nejdůležitějších změn
Daň z nemovitosti v roce 2024: Kdo musí nově platit, kdo má nárok na odpuštění

Co tedy dělat, pokud plány či nákresy stavby chybí nebo je nedostanete? „Pokud se projektová dokumentace nedochovala, je povinností pořízení takzvaného pasportu – její zjednodušené formy,“ uvedl Pavel Černý z Frank Bold Advokáti.

Novela v tomto přináší jistou úlevu. Dříve si vlastník musel vyběhat buď úplnou dokumentaci skutečného provedení stavby, nebo právě pasport. „Bylo to na uvážení stavebního úřadu. Jedno řešení – pasport – znamená zjednodušení,“ dodal Černý.

Co je to pasport

  • Zjednodušená forma dokumentace, která reflektuje aktuální stav a uspořádání objektu.
  • Je nezbytný v případech, jako jsou prodej nemovitosti, rekonstrukce, změna využití objektu, údržba, odstranění stavby, či při žádosti o hypotéku.
  • Pokud se nedochová původní projektová dokumentace, vlastníkovi nově postačí právě pořízení pasportu.
  • Obsahuje výkresy současného stavu nemovitosti, technickou zprávu a průvodní zprávu, popisující skutečné využití všech prostor.
  • Kromě autorizovaných inženýrů či projektantů může pasport zpracovat též osoba s vysokoškolským vzděláním stavebního nebo architektonického směru anebo středním vzděláním stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe v projektování staveb.