"Spolková země Dolní Sasko si velmi dobře uvědomuje problematickou povahu pohyblivých odměn," uvedla mluvčí spolkové země, kde se nachází i největší továrna Volkswagenu. Celkově koncern v Dolním Sasku zaměstnává více než 100.000 lidí.

Odměny pro vysoké manažery se staly jablkem sváru mezi automobilkou a vlivnými odborovými předáky v době, kdy by automobilka již měla dokončovat novou strategii.

Německý magazín Der Spiegel s odvoláním na firemní zdroje uvedl, že členové správní rady se odmítli odměn dobrovolně vzdát a shodli se místo toho na škrtech. To by mohlo komplikovat jednání s vlivnými odbory, které mají ve správní radě rovněž své zástupce.

Mluvčí Volkswagenu uvedl, že debata, zda se vzdát bonusů, teď není na pořadu dne. "Žádné rozhodnutí nepadlo, dozorčí rada by se měla sejít v druhé polovině měsíce. Správní rada trvá na svém vyjádření, že je třeba utáhnout opasky. Nikdo ale neříkal, že je třeba se bonusů úplně vzdát," řekl mluvčí.

Tlak se zvýšil po skandálu

Tlak na to, aby Volkswagen provedl škrty v hlavních aktivitách v Německu se zvýšil poté, co se loni v září rozhořel skandál kolem manipulace s měřením emisí naftových vozů.

Nejmenovaný člen dozorčí rady agentuře Reuters také řekl, že i když změnit právně závazné manažerské smlouvy je složité, zříci se bonusů by bylo správné. "Šlo by tvrdit, že manipulace s emisemi naftových aut pomohla v předešlých letech zvýšit zisky, a je tudíž o to víc žádoucí, aby dozorčí rada doporučila správní radě, aby se výplaty odměn zřekla," uvedl zdroj.

Další napětí uvnitř koncernu se objevilo tento týden, když zástupci zaměstnanců obvinili šéfa vlajkové značky VW Herberta Diesse, že se snaží využít skandál kolem manipulace s měřením emisí jako záminku pro rušení pracovních míst.

Automobilka prý nyní pracuje na kompromisním řešení. Podle zdrojů by mohla změnit pravidla odměňování nejvyšších manažerů tak, aby se pohyblivá složka mzdy snížila a pevná složka byla naopak vyšší. Návrhy by měly být připraveny do 20. dubna, kdy by dozorčí rada měla rozhodovat o výsledcích za uplynulý rok a odměnách pro řídicí pracovníky.