V domácích podmínkách lze vyrobit v podstatě všechno pro běžnou líčící rutinu. „Nikdo se nemusí vzdávat ani rtěnky, ani pudru, tvářenky nebo očních stínů,“ potvrzuje Petra Herzová, jedna ze spoluzakladatelek obchodu Liška Mazaná, kde probíhají workshopy výroby domácí kosmetiky.

Sypká líčidla mají základ v dobrém nosném prášku a kvalitních pigmentech. „Určitě se doba ale posunula dál od kukuřičného škrobu na vaření smíchaného s kakaem a skořicí nebo kupovaných rtěnek rozmíchaných v kokosovém oleji,“ zmiňuje Herzová prehistorických DIY recepty, které dodnes visí na různých webech domácího tvoření.

Hejno sleďů proplouvá mezi částicemi mikroplastů. Ilustrační snímek
Stop znečištěným oceánům. V boji s mikroplasty může pomoci robotická ryba

Rtěnky se vyrábí z kvalitních rostlinných tuků, třeba kakaového nebo bambuckého másla, do kterého se přidává včelí vosk a třeba mandlový olej. „Pro sypký sortiment se využívají se hlavně práškové oxidy, třeba zinečnatý nebo titaničitý, které se zabarvují pomocí slídových prášků, takzvaných MICA. Mají různou škálu barev,“ vyjmenovává.

Náčiní pro domácí líčidla má každý doma. Pro výrobu se používá především tyčový mixér, nerezové kastrůlky a měchačka.Náčiní pro domácí líčidla má každý doma. Pro výrobu se používá především tyčový mixér, nerezové kastrůlky a měchačka.Zdroj: Nikola Pospíšilová, se svolením obchodu Liška Mazaná

Tak vznikne základ na pudr, tvářenku nebo oční stíny, které ani při horkých dnech po obličeji nestékají a nevytváří nevzhledné fleky. „Oxid zinečnatý navíc není jen nosič, ale pomáhá srovnat problematickou pleť či hojit ekzémy,“ doplňuje Petra Herzová.

Nebezpečná chemie

Právě zdraví je jedním z hlavních důvodů, proč lidé od konvenčních výrobků k těm přírodním přecházejí. Kosmetické výrobky, pokud se nejedná o certifikovanou přírodní výrobu, jsou plné chemie s negativním dopadem na lidské zdraví – od vyrážky na pleti přes ukládání toxinů do jater. Díky jejich těžkému odbourávání škodí i v přírodě. Zejména se jedná o syntetická pižma, parabeny, endokrinní disruptory či UV filtry.

Pet láhve
Čtenáři Deníku chtějí zálohované petky i v ČR. Slovensko může být vzorem

Ty se přímo podílí na zániku vodních ekosystémů. „UV filtry jsou převážně látky lipofilní a mohou se proto akumulovat v tukových tkáních vodních živočichů, například ryb. Vzhledem estrogennímu či androgennímu potenciálu některých filtrů existuje obava, zda a nakolik tyto látky mohou narušovat jejich endokrinní systém,“ uvádí lékař Miroslav Šuta ve studii Vybrané ingredience z hlediska dopadů na lidské zdraví a životní prostředí, kterou vydal ekologický institut Veronica.

Vědci se také shodují, že UV filtry se podílejí na destrukci korálových útesů, protože i nízké koncentrace ve vodě napomáhají propuknutí virové infekce, která korály zahubí.

Obaly na domácí kosmetiku můžete používat pořád dokola. Navíc si vytvoříte jen takové množství, které skutečně spotřebujete.Obaly na domácí kosmetiku můžete používat pořád dokola. Navíc si vytvoříte jen takové množství, které skutečně spotřebujete.Zdroj: Nikola Pospíšilová, se svolením obchodu Liška Mazaná

V konvenční kosmetice se navíc nacházejí mikroplasty, které se usazují v oceánech a tělech živočichů, které buď umírají na zdravotní komplikace nebo skončí i s plasty v obchodech. Mikroplasty se v kosmetice využívají jako abrazivo, najdeme je proto v zubních pastách nebo peelingu. „Ale mohou mít též jiné funkce, například regulují hustotu, vzhled a stabilitu výrobku. Dokonce se používají jako třpytky nebo jsou součástí líčidel,“ uvádí Evropská agentura pro chemické látky (ECHA). Celkově se odhaduje, že se v EU každý rok použije okolo 145 000 tun mikroplastů.

Plasty se používají i v obalech. Podle Petry Herzové je jejich malá spotřeba jednou z největších praktických výhod výroby domácích líčidel. „Máte alternativu, můžete používat obaly třeba skleněné a hlavně je využíváte stále dokola. Navíc si sami regulujete podle nádoby množství a nemáte přebytky,“ poznamenává. „Samotný obal je navíc hned po čase asi vůbec nejdražší ingredience celé výroby,“ dodává Petra Herzová.