Koncovka .CZ je v Česku  nejvyužívanější doménou nejvyšší úrovně. A vliv na tuto skutečnost mají především dva faktory.

„V roce 1997 došlo k uvolnění poměrně přísných pravidel registrace. Na základě tohoto rozhodnutí mohly domény registrovat i fyzické osoby. O deset let později nasadilo sdružení CZ.NIC vlastní systém pro správu a registraci domén FRED, který výrazně registrační proces zrychlil a také zlevnil,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Nejběžnější délka doménového jména je devět znaků. Z hlediska regionálního zastoupení pochází nejvíce držitelů z Prahy. Naopak nejméně jich má dlouhodobě Karlovarský kraj.

Domény .CZ však využívají držitelé i v zahraničí. Podle informací CZ.NIC se nejvíce registrují na Slovensku, v Německu a ve Spojených státech amerických.

Internetové domény se na území České republiky datují od 90. let. Tehdy se používala koncovka .CS, která zanikla s rozpadem Československa v roce 1993.

„V té době pokrýval správce domény i náklady na provoz registračního systému a registrace a užívání doménových jmen druhé úrovně bylo bezplatné,“ vzpomínal Ondřej Filip. Od září 1999 spravuje českou národní doménu právě sdružení internetových firem CZ.NIC.