Odborníci se shodují, že stát to sám neutáhne a musí v této oblasti víc spolupracovat se soukromými a neziskovými organizacemi. Asi dvě stě tisíc Čechů se o nemohoucí příbuzné stará doma, přibližně patnáct tisíc lidí ale podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého už nyní akutně shání lůžko v domově seniorů či jiném pobytovém zařízení.
Účastníci nedávného sněmovního kulatého stolu proto diskutovali o tom, jak kapacity rozšiřovat a služby zkvalitňovat. „Je třeba hledat cesty, jak zainvestovat vznik nových domovů a do systému dostat další finanční zdroje nad rámec příspěvku na péči a dotací k jejich potřebnému rozvoji,“ uvedl poslanec sněmovního výboru pro sociální politiku Jan Bauer (ODS).

Podle ředitele domovů seniorů BeneVita Jiřího Duška je zároveň nutné narovnat podmínky pro veřejné a soukromé poskytovatele služeb. „Jako soukromí poskytovatelé máme ceny za služby nastavené podle úhradové vyhlášky. Narozdíl od veřejných poskytovatelů ale nedostáváme státní dotace,“ zmínil.
Narovnání podmínek prosazuje i ředitelka Diakonie Valašské Meziříčí Květoslava Ottová. Nerovnost je podle ní i v odměňování zaměstnanců. „Nestátní zařízení se řídí vyhláškou o minimální mzdě. Zřizovatelé příspěvkových organizací z řad obcí či státu ale zákonem o platu státních zaměstnanců,“ řekla. Pracovníci v nestátních zařízeních tak berou i o několik tisíc korun méně.
Chystaná novela
Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zdislava Odstrčilová slíbila, že úředníci se náměty budou zabývat. Připravují totiž velkou novelu zákona o sociálních službách, která má platit od roku 2025. Její parametry ještě nejsou stanoveny, Odstrčilová ale chce, aby peníze šly přímo za klientem a podmínky v zařízeních se srovnaly.
Za podstatnou považuje dostupnost, efektivitu a kvalitu služeb. „Primární je prevence, kdy je rodina schopna řešit péči sama a stát nastupuje co nejpozději. Musíme ale umět najít lidi, kteří se bez pomoci státu neobjedou,“ zdůraznila.

Jak vyplynulo ze slov výkonného ředitele České asociace pojišťoven Jana Matouška, lidé chtějí záruky. Proto se dvě třetiny z nich touží na stáří pojistit a zajistit si tím výplatu pravidelné měsíční částky na péči či místo v domově seniorů. Pojišťovny podle Matouška poskytnutí takových služeb zvažují.
Příklad dobré praxe spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem představil radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Jan Tourek (KDU-ČSL). Součástí tamní krajské sítě je domov pro seniory s více než dvěma sty lůžky v Humpolci, který na své náklady vybudovala společnost SeneCura. Objekt patří kraji, kerý se zavázal přispívat na provoz. „Koncesní smlouva je na pětadvacet let,“ sdělil radní.