Dřív o podobných domech snili jen autoři sci-fi románů, dnes o něm může uvažovat každý. Tyto a další projekty budoucnosti ode dneška představuje veletrh For Arch.

Očekávání vzbuzuje nový systém Ces Battery Box, který z rodinného domu udělá samostatnou jednotku nezávislou na veřejné elektrické síti. Dokáže uchovávat energii vyrobenou z vlastních fotovoltaických panelů na dobu, kdy nebude svítit slunce. Přitom zařízení vypadá jako luxusnější lednice.

Zařízení vyvinula společnost OIG Power, jejímž většinovým vlastníkem je bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Příležitost v oboru vidí také bývalý generální ředitel Českých drah Petr Žaluda. Jeho společnost Olife Corporation dnes na veletrhu For Arch rovněž představí svou variantu bateriových boxů.

infografika, 20.9. 2017Zdroj: redakce

Kuba se chlubí tím, že systém jeho společnosti je první, který je ekonomicky dostupný pro běžnou českou rodinu. Cena zařízení zatím není stanovena, včetně solárních panelů by mohlo přijít již na zhruba 350 tisíc korun. Přitom 150 tisíc korun by lidé podle Kuby mohli ušetřit díky dotaci Zelená úsporám. Návratnost investic odhaduje Kuba na zhruba osm let.

„Při výpadku energie bateriový box přepne dům do fungování takzvaného ostrovního systému. Aniž by na pár vteřin vypadla elektřina, celý dům běhá na energii, která se v baterkách nashromáždila během dne, kdy svítilo slunce,“ uvedl Kuba.

Technologii bude zákazníkům dodávat společnost ČEZ ESCO. Klientům již instalovala asi stovku takových zařízení, třeba německý systém Sonnen nebo rakouský Fronius.

Výhoda Battery Boxu podle Kuby tkví v tom, že dokáže vyhodnotit, jaké bude počasí, a zajistit tak, aby se baterie včas dobila.

„Pokud systém zjistí, že bude osvit nedostatečný, dokáže se dobít například přes noc ze sítě, kdy má zákazník levnější tarif, a touto elektřinou pak přes den zásobovat domácnost,“ řekl Deníku mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Kuba v novém bateriovém systému vidí velkou budoucnost. V příštím roce by si podle něj Battery Box mělo nechat instalovat na pět stovek klientů.