„Svou už tak dost omezenou činnost v zemi do odvolání pozastavujeme, a to v souladu s platnými sankcemi,“ uvedla společnost v prohlášení.

Podle Daimleru je íránský automobilový trh výrazně slabší, než se očekávalo. Výroba a případný prodej automobilů a kamionů značky Mercedes-Benz se tak zatím neuskutečnil.

Donald Trump
Kdo bude obchodovat s Íránem, nebude obchodovat s USA, hrozí Trump

Společnost své automobily v Íránu neprodává od roku 2010. V roce 2016 pak oznámil plán ve společném podniku s tamní firmou Iran Khodro rozjet továrnu a montovnu, kde by se vyráběly a skládaly nákladní vozy značek Mercedes-Benz a Mitsubishi Fuso. 

Daimler se tak připojil k dalším velkým společnostem, jako je Boeing, Airbus, nebo Siemens, které chtěly využít poptávky po spotřebních produktech a zlepšení celkové infrastruktury v Íránu. Jejich plány však vzaly za své letos v květnu, kdy se americký prezident Donald Trump rozhodl o vypovězení íránské jaderné dohody a znovu proti zemi obnovit ekonomické sankce. Exekutivní příkaz o obnovení sankcí podepsal v pondělí. 

Americký prezident Donald Trump
Trump obnovil sankce proti Íránu. Chce na Teherán vyvinout „maximální tlak“

Trump podle svých slov věří, že že obnovený ekonomický tlak donutí Teherán přistoupit na nové podmínky dohody. Od obchodních vztahů s Íránem se snaží odradit i ostatní světové země. „Kdokoli, kdo bude obchodovat s Íránem, nebude obchodovat se Spojenými státy,“ napsal prezident na svém twitteru.

Sankce se netýkají jen obchodních vztahů mezi Teheránem a Washingtonem, ale dopadnout mají i na zahraniční firmy, jež ani po jejich zavedení neupustí od obchodních styků s Íránem. 

Jadernou dohodu Írán uzavřel v roce 2015 se šesti světovými velmocemi (USA, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou). Na základě dohody byly následně zmírněny sankce OSN, EU a USA uplatňované vůči islámské republice. Evropská unie s Trumpovým rozhodnutím odstoupit od této dohody nesouhlasí a rozhodla se pomoci evropským firmám, aby se s důsledky sankcí USA vyrovnaly.

Paul Manafort.
Rick Gates: Podvody řídil Manafort, tajili jsme příjmy i zahraniční konta