Premiér odmítl zastavit mýtné s vysvětlením, že Slovensko by se v takovém případě stalo z evropského pohledu levnou cestou, kterou by využívali všichni zahraniční autodopravci.

Blokády na více než dvaceti místech Slovenska oznámila Unie autodopravců Slovenska (UNAS), která už minulé úterý zahájila protesty za výrazné snížení silniční daně či za pozastavení výběru mýtného. Stávkující od neděle znemožnili kamionům průjezdy přes přechody s Českem, Maďarskem a Polskem a v různém rozsahu akce pokračuje i dnes.

Pellegrini vyslovil podezření, že protest je spíše spojen s nadcházejícími volbami, než se skutečnými problémy autodopravy. Poukázal přitom na skutečnost, že blokád se neúčastní všichni slovenští dopravci, například sdružení ČESMAD.

Slovenští dopravci blokují kamionům některé hraniční přechody

Slovenští dopravci dnes pokračují na některých přechodech s Českem, Polskem a Maďarskem v blokování kamionové dopravy. Podle mluvčího české policie Davida Chaloupky je na některých přechodech s Českem blokáda přerušená do 10:00. Od 08:00 je tak například zatím průjezdný přechod Brodské-Břeclav na dálnici D2, zatímco přechody Holíč-Hodonín a Skalica-Sudomeřice nikoli. Osobní auta by měla projet bez problémů. Situací se bude zabývat slovenský premiér Peter Pellegrini s ministry dopravy, financí, hospodářství a vnitra; jejich schůzka je ohlášená na 10:00.

Blokády na více než dvaceti místech Slovenska oznámila Unie autodopravců Slovenska (UNAS), která už minulé úterý zahájila protesty za výrazné snížení silniční daně či za pozastavení výběru mýtného. V pátek blokovala dopravu i na třech hraničních přechodech s Českem.

UNAS uvedl, že dnešní protest se dotkne i kamionové dopravy směřující přes slovensko-české přechody Drietoma-Starý Hrozenkov, Lysá pod Makytou-Strelná, Čadca-Milošová-Šance a Svrčinovec-Mosty u Jablunkova.

Blokáda by měla být také ve slovenském Makově, kde se nacházejí dva hraniční přechody s ČR. Další blokády jsou naplánovány rovněž na vybraných hraničních přechodech s Polskem a Maďarskem.

Podle ranních informací slovenských webů stávkující autodopravci pro kamiony aktuálně blokují hraniční přechody s Českem Makov a Svrčinovec, přechod na hranicích s Polskem Trstená a přechody s Maďarskem Medveďov, Slovenské Ďarmoty a Šahy. Kromě toho rovněž blokují silnici v Krásnu nad Kysucou ve směru do Čadce.

UNAS informoval, že v noci byly blokády na slovensko-českých přechodech Kúty, Drietoma, Holíč a Svrčinovec, na přechodech s Maďarskem Rajka, Medveďov, Siatorska Bukovinka, Kráľ a Slovenské Ďarmoty a také v Trstené.

"Blokáda zahájena dle plánu, nákladní vozidla posílají slovenští kolegové zpět do ČR," informovala česká policie v noci na twitteru o situaci na dálnici D2. "Obdobná situace je i na ostatních bývalých hraničních přechodech v Jihomoravském kraji. Osobní auta projíždějí zatím bez problémů," dodala.

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) mimo jiné požaduje snížení silniční daně pro kamiony o polovinu. Podle dopravců je sazba zmíněné daně pro těžká nákladní vozidla na Slovensku druhou nejvyšší v Evropské unii. Slovenské ministerstvo financí dříve nabídlo snížení zmíněné sazby daně o 12,5 procenta. Premiér Pellegrini opakovaně žádal dopravce, aby přestali blokovat silnice. Podobnou výzvu zveřejnil i slovenský policejní prezident Milan Lučanský, který zároveň uvedl seznam dopravních přestupků, jichž se blokádami dopravci dopouštějí. Dosud slovenská policie protesty autodopravců tolerovala.

Nespokojení autodopravci mimo jiné žádají pozastavení mýtného jako reakci na analýzu slovenského nejvyššího kontrolního úřadu, že provozovatel mýtného systému zinkasoval téměř polovinu z vybraných poplatků za jízdu kamionů a autobusů po zpoplatněných silnicích.

Slovenští dopravci znovu blokují kamionům hraniční přechod na D2

Slovenští dopravci začali dnes dopoledne po krátkém přerušení znovu blokovat kamionovou dopravu na přechodu Břeclav-Brodské na D2. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Situace se podle něj vyvíjí živelně. Podle kamer umístěných na dálnici se zatím žádná kolona netvoří.

Blokáda přechodu Břeclav-Brodské pro kamiony trvala od nedělního večera přibližně do dnešních 8:00, poté byla přerušená. Na D2 se utvořila krátká kolona pomalu jedoucích vozidel. Chvíli se zdržela také osobní auta, pro ně však přechod zůstával průjezdný. Dopravci blokádu přerušili, protože chtěli s dalším postupem počkat na výsledek jednání se slovenským ministrem. To na Twitteru potvrdil i Jan Rýdl.

Blokády na více než dvaceti místech Slovenska pořádá Unie autodopravců Slovenska (UNAS), která už minulé úterý zahájila protesty za výrazné snížení silniční daně či za pozastavení výběru mýtného. Už v pátek blokovala dopravu i na třech hraničních přechodech s Českem.

Mluvčí Rýdl dnes ráno na twitteru informoval, že blokovány jsou přinejmenším hraniční přechody v Hodoníně a Sudoměřicích na Hodonínsku, stejně jako v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Situace se ale podle Rýdla stále mění. Řidiči mohou volat na asistenční linku ředitelství na čísle 800 280 281. Před 9:00 byly podle webu Dopravní info bez komplikací průjezdné i přechody u Hodonína a Sudoměřic.

Mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková ČTK řekla, že blokáda na přechodech v kraji zatím nezpůsobuje závažnější komplikace. Osobní auta na hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova projíždějí. "Nákladní automobily jsou buďto na odstavných parkovištích, nebo se otáčejí a hledají jinou cestu," řekla. Vozy s rychle se kazícím zbožím přechodem projedou, dodala.

Hraniční přechod Drietoma-Starý Hrozenkov, stejně jako další přechody na pomezí západního Slovenska a Zlínského kraje, byly dnes ráno průjezdné bez omezení.