Se všemi krajskými městy se podle Dostálové už uskutečnila jednání a tuto formu podpory uvítala. "Debatovala se i statutární města, ale to bychom viděli až v další fázi. Prioritou pro nás nyní jsou velká krajská města, kde jsou největší problémy," uvedla Dostálová. Podle ministryně by měly být poukazy minimálně na tři noci. Ale pokud už města mají poukaz například jen na jednu noc, resort jim do toho nebude zasahovat, uvedla. Pří třídenním pobytu by mohl dospělý využít poukaz na 3000 korun, na dítě by se vztahoval voucher za 1000 korun. V případě kratšího ubytování by měly by částky odstupňované.

Podmínkou využití poukazu bude ubytování ve městě, poukaz bude možné využít nejen na pobyt, ale také na stravování či vstupy. Distribuce poukazů se podle Dostálové uskuteční přes informační centra či hotely. Vždy bude záležet na daném městě.

Sucho v Česku.
Až 86 nových přehrad a nádrží v boji se suchem? Reálné jsou teď v ČR jen čtyři

Výzvu na program by mělo MMR podle Dostálové vyhlásit zhruba v polovině července, zájemci o podporu se do ní budou moci hlásit tři měsíce. Pomoc budou moci uplatnit na způsobilé výdaje už od 1. července, peníze bude možné čerpat ještě příští rok, pravděpodobně do září.

Poukazy nezávisle na chystaném programu podle Dostálové připravily Praha, České Budějovice, Brno, Ostrava, Olomouc a Karlovy Vary. Zbylá krajská města se mohou zavedenými systémy inspirovat, MMR podle Dostálové programy pro města, která je nemají, zmapovalo. Další možností je využít za tímto účelem systém turistických karet, variant je podle Dostálové mnoho.

Bývalý profesionální mistr světa v boxu a dnes trenér a restauratér Lukáš Konečný vlastní a provozuje hospůdku Eden v ústeckých Doběticích.
Covid dal restauraci tvrdý úder. Bývalý boxer Konečný ale věří v dobrou sezonu

Omezení cestování v souvislosti s pandemií dopadlo podle státní agentury CzechTourism ze všech regionů nejtíživěji na Prahu. Před krizí na hlavní místo připadala většina příjezdového cestovního ruchu, zhruba osm z deseti návštěvníků bylo ze zahraničí. Ztráty ve spotřebě cestovního ruchu v Praze dosáhly asi 82 miliard Kč. Kvůli nedostatku turistů z ciziny se s potížemi ale potýkají i další velká města jako Karlovy Vary nebo Ostrava.

MMR loni připravilo poukazy na pomoc tuzemským lázním, kde hosté z ciziny tvořili podle dat úřadu až 44 procent klientů. Program, který má naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb a přispět k obnově daných regionů, pokračuje celý letošní rok. Lidé mohou využívat poukazy na slevu 4000 korun na pobyt v tuzemských lázních alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur.