Novinka má zjednodušit a výrazně zrychlit stavební řízení. Podle ministryně Dostálové navrhl expertní tým několik dílčích změn, které budou zařazeny do pozměňovacího návrhu.

Připomínky expertů se týkaly fungování zainteresovaných orgánů. „Zejména jsme debatovali o povolení k nakládání s vodami,“ sdělila Dostálová ČTK. 

Ředitelství silnic a dálnic vykupuje pozemky na trase budoucí dálnice v úseku z Trutnova-Stříteže do Královce.
Poláci staví jako diví, Češi teprve řeší výkup pozemků pro budoucí D11

„Tak, jak jsme to domluvili s ministerstvem zemědělství, tak to povolení by platilo až při kolaudaci. A samozřejmě zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy právě říkali, že se trochu obávají, aby to nebylo pozdě, aby nestály třeba továrny, nebo nějaké stavby, které by na to nakládání s vodami nedosáhly,“ dodala Dostálová s tím, že o všem ještě bude hovořit s ministrem zemědělství Tomanem.

Projednávání ve Sněmovně 

Návrh nového stavebního zákona nyní čeká na projednání v Poslanecké sněmovně. „Byla bych ráda, aby jeho první čtení přišlo na řadu 27. října. Udělám vše pro to, aby Parlamentem zákon prošel ještě v tomto volebním období," plánuje ministryně Dostálová. 

Náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata
Útok na bezpečnost. Opata i Metnar odmítli snižování armádního rozpočtu

Ministerstvo pro místní rozvoj předpokládá, že zákon by měl platit od jara 2021. Jeho účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023.