Proč jádro?
Jádro je společně s obnovitelnými zdroji prioritou pro státní energetickou koncepci. Už nyní má jádro 36procentní podíl na výrobě elektřiny u nás (data za rok 2021, brutto). Největší podíl mají parní elektrárny (45,5 %), které pohání uhlí. Ty se však postupně budou kvůli ekologii utlumovat. Jádro tak zůstává jediným čistým zdrojem s kontinuální dodávkou, kterou potřebuje především český průmysl. Ten se na solární panely či větrníky spoléhat nemůže. Jádro má navíc mezi Čechy stabilně velkou podporu. Po vypuknutí konfliktu na Ukrajině je to podle agentury IBRS nyní dokonce 72 procent.

Jaderná elektrárna Dukovany
Dostavět jadernou elektrárnu Dukovany? Většina Čechů je pro, ukázal průzkum

Kolik to bude stát?
Hodnota jednoho nového bloku byla v cenách z roku 2020 asi 160 miliard korun. Dnes to, po započtení inflace, může být o deset až dvacet miliard více. Přesná cena se však ukáže až na konci soutěže. Kvůli stavbě nového bloku musel ČEZ založit novou společnost Elektrárna Dukovany II. (zkráceně EDU II.), která tendr organizuje. Stát na výstavbu nového bloku poskytne bezúročnou půjčku, na oplátku ale bude dostávat elektřinu za nižší ceny (elektřina vyrobená v novém bloku nepůjde na burzu, ale k nově založenému státnímu obchodníkovi). 

Aby se zakázka vyplatila, bude stát požadovat maximální zapojení českých firem do přípravy a stavby nového bloku (až 65 procent z hodnoty zakázky). Zajímavostí je fakt, že stát sice nyní v soutěži poptává jen jeden nový blok, zároveň si ale nechá nacenit podmínky opce až na další tři bloky. 

O zařazení jádra mezi zelené zdroje se výrazně zasadil i český premiér Petr Fiala
Česko uhájilo v EU jádro. Premiéru Fialovi pomohli k úspěchu i Ukrajinci

Kdo se přihlásil, jaká jsou bezpečnostní opatření?
Do tendru se podle očekávání přihlásil americko-kanadský Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP. Už dříve stát z bezpečnostních důvodů odmítl možnou účast dodavatelů z Ruska či Číny. Nabídky (jde o mnoho tisíc stránek v angličtině) od všech uchazečů se nyní nacházejí ve třech speciálních místnostech v Praze, Dukovanech i Temelíně, kde je v podstatě celý rok bude zkoumat tým 180 expertů (převážně z ČEZ, ale i univerzit).

Nikdo z nich neuvidí nabídku celou – jen „svoji část“. Místnosti jsou zabezpečeny proti odposlechu, mají i rušičky mobilního signálu, není možné do nich v podstatě nic vnášet a vynášet a vstupuje se do nich přes bezpečnostní rámy. Nabídky jsou na počítačích bez internetu.

Jaký je časový výhled? 

11/2022 – Všichni adepti zaslali své nabídky.
12/2023 – Celoroční jednání o nabídkách, na konci roku experti stanoví pořadí. Hodnotící zprávu poté dostane stát.
jaro/2024 – Stát se vyjádří k výhodnosti nabídek.
10/2024 – Jednání již jen s jedním preferovaným dodavatelem.
12/2024 – Podpis smlouvy.
2036 – Pravděpodobné dokončení nového bloku v Dukovanech.