Kontroloři se zaměřili na dotace poskytované z tzv. opatření „Spolupráce“. Ty ministerstvo rozděluje v rámci šesti oblastí – například na podporu vývoje v zemědělské prvovýrobě či na vývoj při zpracování zemědělských produktů. Dotace mají pomoci posílit výzkum, technologický rozvoj a inovace v zemědělství a mají také pomoci malým a středním podnikům.

V polovině programového období je průběžná bilance tristní. Čerpání dotací má zpoždění. Na konci roku 2017 byly peníze přiděleny na pouhých pět projektů v celkové hodnotě 186 milionů korun. A podpora malých a středních podniků vázne.

Ghetto (ilustrační snímek)
Ministerstvo dalo 60 miliard na sociální bydlení. Problém se jen zhoršil

Úřad dále zjistil, že pravidla pro přidělení dotací na podporu vývoje při zpracování zemědělských produktů byla mírnější než v ostatních oblastech. Rezort nestanovil žádný finanční strop a firmy se o ně mohly ucházet bez omezení a opakovaně.

Na peníze si tak sáhly hlavně velké potravinářské firmy, které za ně nakoupily stroje, technologie, případně stavební úpravy. Výdaje na vědu a výzkum činily pouhé jedno procento. „To je zarážející s ohledem na to, že podpora vědy a výzkumu je jeden z hlavních důvodů, proč ministerstvo tyto dotace rozděluje,“ uvedli kontroloři ve zprávě.

Karla Šlechtová.
Chyby v řádu miliard. Podle NKÚ rezort pod vedením Šlechtové porušoval pravidla

Podle NKÚ podpora hned u tří oblastí. Jde přitom právě o ty, které měly pomoci hlavně malým a středním podnikům. Úřad dále podrobil kritice netransparentní složení a průběh rozhodování hodnotících komisí. Odvolání některých neúspěšných žadatelů o dotace navíc posuzovala stejná komise, která původně rozhodla o tom, že na dotaci nemají nárok.

„Výsledky naší kontroly mluví za vše,“ uvedl vedoucí kontroly Pavel Hrnčíř s tím, že ještě není pozdě s žalostným stavem něco udělat.

Posed. Ilustrační foto.
Posed za 300 tisíc? Lesníkům nikdo nestanovil výdajový strop, zjistil NKÚ

Ministerstvo zemědělství jakékoli pochybení odmítlo. „Program rozvoje venkova patří k nejlépe čerpajícím programům,“ uvedl rezort v reakci na závěry NKÚ. Celý rozpočet je údajně již „zazávazkován“. Ministerstvo se ohradilo i proti obvinění, že nastavilo výhodnější pravidla pro agrokomplexy s tím, že v jedné z oblastí získaly malé a střední firmy 30 procent dotací.

Malý zájem si rezort vysvětluje tím, že české firmy nejsou zvyklé mezi sebou spolupracovat a sdružovat se. Je podle něj logické, že organizačně zvládnout spolupráci s výzkumnými organizacemi jsou schopny spíše větší podniky. Zároveň však ministerstvo popřelo, že by výzkum a vývoj byl hlavním cílem programu.

Na placený úsek upozorní řidiče pípnutí, které se ozve z jejich palubní jednotky při průjezdu bránou.
NKÚ pranýřuje ministerstvo dopravy: mýtný systém stál 24 miliard. Zbytečně