Dvanáct dnů po oficiálním slavnostním startu programu Zelená úsporám zveřejnil Státní fond životního prostředí České dotace republiky seznam několika stovek firem, u nichž mohou zájemci objednávat stavební práce a další služby. Na webu státního fondu je také seznam certifikovaných výrobků, na jejichž koupi stát přispěje.

„Zveřejnili jsme 452 firem, které splnily všechny požadavky státního fondu, tedy dodaly potřebné podklady a dokončily registraci,“ uvedla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Firmy musely splnit podmínky živnostenského zákona a doložit certifikace na jednotlivé činnosti, například výměnu oken nebo zateplování domů. Je ale řada dalších firem, které to zatím nestihly. „Spousta jich má jen rozpracovanou žádost, ale dokumenty od nich ještě nemáme. Rozpracovanou přihlášku do seznamu mají zhruba čtyři tisícovky firem. Registrovat se mohou průběžně až do června 2012,“ dodala Brandtová.

Sáhněte si!

Pokud tedy žadatel o dotaci v seznamu nenajde firmu, kterou si pro stavební práce vybral, tak nemusí zoufat. „Stačí, když ji přiměje, aby se do programu zaregistrovala. Pokud však bude chtít dělat úpravy s firmou, která není na seznamu, tak dotaci nedostane,“ varuje Brandtová. Seznam je tak otevřený, a to i opačně. Firmy na něm nemusí být pořád. Pokud některá o certifikát odborné činnosti přijde, nebo si na ni budou lidé stěžovat, tak ji fond vyřadí.

O pětadvacet miliard korun, které chce stát v následujících letech rozdat, se včera oficiálně začali přetahovat také dodavatelé a stavebníci. Některé firmy už začaly nabízet vlastní slevy a bonusy.
„V souvislosti s programem Zelená úsporám jsme připravili vlastní projekt Sáhněte si! Zákazníkům nabízíme zdarma zpracování průkazu energetické termovizními snímky budovy a náročnosti budov, odborný energetický posudek s posudek kvality provedeného zateplení,“ vyjmenovala Milada Staňková ze společnosti Saint–Gobain Orsil, jedničky na českém trhu mezi výrobci izolačních materiálů.

Také další z české špičky, společnost Knauf Insulation, přišla se speciální akcí. „Vsadili jsme na poradenství a školení dodavatelských firem. V rámci první pomoci v zateplování jsme zřídili informační linku, která supluje státní fond. Jejich linka byla zpočátku pořád obsazená, tak lidé volali nám,“ prohlásil Milan Pokrivčák z Knauf Insulation.

I on očekává vyšší poptávku po izolacích, avšak v nejbližší době výrazný zájem podle něj nenastane. „Lidi do toho nepůjdou dřív, než budou vědět, zda peníze dostanou. Zatím chtějí velmi rychle vědět, co potřebují. Jakmile to zjistí, začínají být skeptičtí. Přestože je tento program oproti předchozím nesrovnatelně jednodušší,“ tvrdí Pokrivčák.

Pokles zájmu oproti prvním reakcím potvrdila i mluvčí Brandtová. „Nápor volajících se po prvním týdnu od vyhlášení programu výrazně zklidnil,“ dodala. Zatímco před dvěma týdny padaly servery a bezplatná linka byla přetížená, nyní se na ni lze dovolat bez problémů.

Banky pomůžou

Stát chce jen letos rozdělit deset miliard korun, které získal z prodeje přebytečných emisních povolenek Japonsku. Lidé tyto peníze získají na zateplení rodinných i bytových domů, a to i jen částečné. O polovinu nižší výdaje budou také mít s výměnou neekologických kotlů, pořízením solárních panelů či tepelných čerpadel.

Kromě krajských poboček státního fondu vyřídí zájemci žádost o dotaci také v pěti bankách, které uspěly ve výběrovém řízení. Pracovníci Komerční banky, ČSOB, České spořitelny, LBBW Banky a UniCredit Banky nabídnou administraci, zpracování žádostí i vyplácení dotací.
Některé banky už nyní prohlásily, že klientům nabídnou speciální úvěry na dofinancování zbytku nákladů.

Češi jsou špičky

Čeští výrobci ekologických kotlů mají dlouhou tradici a za dobu své existence si vybudovali silnou pozici i v rámci evropského trhu. Spousta společností na svých internetových stránkách uvádí, že většinu výroby vyváží do zahraničí. Například rodinná firma Atmos píše, že až 80 procent kotlů je určeno pro zahraniční trh. K hlavním vývozním destinacím patří například takové země, jako jsou Německo, Rakousko, Itálie, Francie, Švédsko, ale i třeba Rusko a Ukrajina.

„Podobné výrobce jinde v Evropě neznám. Naprostou většinu našeho trhu pokrývají české firmy a přitom většinu své výroby prodávají s velmi dobrými referencemi v zahraničí,“ řekl odborník na úspory energií Hnutí Duha Karel Polanecký.